fbpx

Ukrajinská tenistka vyvolala ošiaľ: Podala si ruku s ruskou súperkou, bola vraj „príliš emotívna a zmätená“

Reklama
Snímka zo zápasu, po ktorom podala ukrajinská tenistka ruku ruskej súperke. Zdroj: Twitter/MirrorSport

Ukrajinská tenistka Dayana Yastremska uviedla, že jej tínedžerská krajanka Jelyzaveta Kotliar bola pravdepodobne „príliš emotívna a zmätená“, keď si podala ruku s ruskou súperkou, informoval portál CNN.

Šestnásťročná Kotliar nastúpila v 1. kole dvojhry junioriek na Australian Open, keď si pri sieti podala ruku s ruskou hráčkou Vladou Minčevovou.

Od začiatku vojny na Ukrajine bolo bežnou praxou, že ukrajinskí hráči si počas zápasov nepotriasli rukou so súpermi z Ruska a Bieloruska a tamojšia tenisová federácia označila incident za „chybu“. Yastremska po svojom stredajšom štvrťfinálovom víťazstve v Melbourne pre novinárov povedala: „Myslím si, že je ešte trochu mladá. Nie taká skúsená. Môže sa to stať každému.“

„Nemôžem ju súdiť, pretože neviem, čo mala v hlave. Či to urobila úmyselne alebo nie úmyselne, neviem. Som si však istý, že stojí pri Ukrajine a som si istý, že bola príliš emotívna a zmätená.“ Ukrajinská tenisová federácia uviedla, že podporuje postoj svojich hráčov, aby si nepotriasli rukou so zástupcami „krajín agresora“, a tiež sa podelila o vysvetlenie incidentu od Kotliarovej otca Kostiantyna.

„Má len 16 rokov, nemá skutočné skúsenosti s hraním na takých významných súťažiach, akými sú grandslamové turnaje, vrchol profesionálneho aj juniorského tenisu,“ povedal.

„Atmosféra je tu výnimočná, čo samo o sebe vytvára na športovcov veľký tlak. Na začiatku kariéry je ťažké sa s tým vyrovnať a nebyť nervózny. Moja dcéra sa, žiaľ, necítila pokojne, bola plná emócií, takže svoje správanie úplne nekontrolovala. Pozápasový rituál predviedla automaticky, podala si ruku so súperkou, pričom si neuvedomila, že za sieťou je reprezentantka krajiny, ktorá zaútočila na našu vlasť. Určite to bola chyba, ktorú ľutuje a uisťuje, že už nikdy nedovolí, aby sa niečo také stalo. Vždy si bude pamätať, kto je kto. V skutočnosti je úprimnou patriotkou Ukrajiny, vždy ňou bola a zostane aj v budúcnosti.“

Od začiatku vojny ruskí a bieloruskí tenisti pokračujú v hraní na turnajoch a grandslamoch, ale musia tak robiť ako neutrálni bez vyvesenia vlajky alebo krajiny. Jedinou výnimkou bol Wimbledon, ktorý v roku 2022 dočasne zakázal hráčom vstup do týchto dvoch krajín.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie