fbpx

Viac ako 170 tehotenstiev v Nemecku je ohrozených. Problémom je liek proti akné

Ilustračná fotografia. Zdroj: pixabay.com

Je známe, že liek proti akné izotretinoín spôsobuje vrodené chyby u novorodencov, ktorí mu boli vystavení počas tehotenstva, informoval euronews.com.

Podľa nového odhadu môže byť v Nemecku ohrozených viac ako 170 tehotenstiev po vystavení lieku proti akné izotretinoínu v rokoch 2004 až 2019. Izotretinoín je liek užívaný na závažné akné, na ktoré boli antibiotiká neúčinné.

Liek má dlhý zoznam vedľajších účinkov, medzi nimi sú  aj možné problémy s pôrodom – riziko nazývané teratogenita. Preto je liečba prísne sledovaná. Napriek týmto usmerneniam bolo 178 tehotenstiev pravdepodobne vystavených izotretinoínu, podľa novej štúdie publikovanej v PLOS Medicine.

„V hlavnej analýze mám veľmi opatrné predpoklady, aby som sa vyhla preceňovaniu počtu tehotenstiev vystavených izotretinoínu,“ povedala pre Euronews Dr. Ulrike Haug, korešpondentka štúdie z Leibniz Institute for Prevention Research and Epidemiology. „Naša analýza citlivosti ukázala, že počet odhalených tehotenstiev môže byť ešte vyšší,“ povedala.

Vedci tiež zistili, že počet tehotenstiev vystavených riziku sa počas skúmaného obdobia ročne zdvojnásobil. Na úrovni 45 percent viedli odhalené tehotenstvá k umelým potratom, dodali autori.

Nedostatky programu na prevenciu tehotenstva

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie