fbpx

Desivé prebúdzanie supervulkánov: Ako blízko je ďalšia obrovská erupcia?

Zdroj: Pexels/Tomáš Malík, Joy Anne Pura

Najväčšie a najnebezpečnejšie vulkány na Zemi sa začínajú prebúdzať. Ich erupcia môže nastať kedykoľvek a priniesť obrovskú skazu. Niečo znepokojujúce sa deje v blízkosti talianskeho mesta Neapol, no tentoraz to nie je obávaná sopka Vezuv. Len pár kilometrov ďalej leží Campi Flegrei, supervulkán, ktorý sa začína preberať k životu. Na rozdiel od Vezuvu nemá typický kužeľový tvar, ale rozľahlú kalderu o priemere 13 km, ktorá sa tiahne pod mestom Pozzuoli. Píše o tom sciencefocus.com. 

Najväčšia erupcia Campi Flegrei, ktorá sa odohrala pred 36 000 rokmi, bola najväčšou sopečnou explóziou v Európe za posledných 200 000 rokov. Sopečný popol sa rozšíril po celom Stredomorí a spôsobil zimu so znížením teplôt až o 9 °C v Európe.

Zvýšená seizmická aktivita

Od 50. rokov minulého storočia sa kaldera Campi Flegrei pohybuje a jej pôda sa dvíha. Pozzuoli sa za toto obdobie zdvihlo o 4 metre a sprevádzala to častá seizmická aktivita. V máji 2024 zasiahlo oblasť zemetrasenie s magnitúdou 4,4, čo vyvolalo obavy miestnych obyvateľov. Profesor Christopher Kilburn z University College London varoval: „Ak zdvih zeme bude pokračovať dlhšie, kôra sa môže nakoniec prelomiť.

Svetové supervulkány v pohybe

Campi Flegrei nie je jediným supervulkánom, ktorý vykazuje aktivitu. Najznámejším je Yellowstone v USA, ktorý už trikrát vybuchol za posledných 2,1 milióna rokov. Kaldera Yellowstone má priemer viac než 80 km, čo ju robí jednou z najväčších na svete. Ďalšími nebezpečnými supervulkánmi sú Long Valley v Kalifornii a Toba na Sumatre.

Supervulkány sú napájané silikátovou magmou, ktorá ich robí extrémne explozívnymi. Po veľkej erupcii sa kaldera zrúti, no neskôr príchod novej magmy vedie k opätovnému zdvihu pôdy, čo môže signalizovať ďalšiu potenciálnu erupciu. Profesor Shan de Silva z Oregon State University to nazýva „afterparty po veľkom tanci„.

Zostáva mnoho nezodpovedaných otázok

Stále nie je jasné, čo presne spôsobuje erupcie supervulkánov a aké varovné signály by sme mali hľadať. Výskum ukazuje, že supererupcie môžu nastať aj s relatívne krátkym predchodcom – menej ako rok. To znamená, že prípravy na takúto udalosť by boli extrémne náročné.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie