fbpx

Dnes sa uskutočnil prvý telefonický rozhovor medzi ruským a francúzskym ministrom obrany. Témou bol aj terorizmus

Reklama
Sídlo ruského ministerstva obrany. Zdroj: Ruské ministerstvo obrany

Francúzsky minister obrany Sébastien Lecornu telefonicky hovoril so svojím ruským náprotivkom Sergejom Šojguom. V rozhovore odsúdil ruskú agresiu voči Ukrajine, témou bol tiež terorizmus. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP s odvolaním sa na oznámenie francúzskeho ministerstva obrany. Podľa neho išlo o prvý telefonát od októbra 2022.

Ministri obrany Francúzska a Ruska viedli v stredu ojedinelé telefonické rozhovory, ktoré boli prvým takýmto kontaktom od októbra 2022, a diskutovali o útoku v Moskve, za ktoré sa prihlásil Islamský štát, a o vojne Ruska proti Ukrajine, uviedol Paríž.

Francúzsky minister obrany Sébastien Lecornu povedal ruskému náprotivku Sergejovi Šojguovi, že Francúzsko bolo vždy pripravené čeliť „terorizmu“ a bolo pripravené na „intenzívnejšiu výmenu názorov s cieľom čo najefektívnejšie bojovať proti tejto hrozbe“, uvádza sa vo vyhlásení francúzskeho ministerstva obrany.

Ruský prezident Vladimir Putin priznal, že „radikálni islamisti“ vykonali krvavý útok na koncertné miesto v Moskve, ktorý si vyžiadal najmenej 144 mŕtvych, ale naznačil, že sú spojení s Ukrajinou.

Lecornu povedal, že Francúzsko nemá žiadne informácie o spojení s Ukrajinou a vyzval Moskvu, aby „zastavila všetku inštrumentalizáciu“ útoku, uviedlo ministerstvo obrany.

„Minister tiež bezvýhradne odsúdil agresívnu vojnu, ktorú Rusko rozpútalo na Ukrajine. Francúzsko bude naďalej podporovať Ukrajinu tak dlho a tak intenzívne, ako to bude potrebné v jej boji za slobodu a suverenitu, s cieľom priniesť mier a bezpečnosť na európsky kontinent,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v marci uviedol, že Paríž ponúkol ruským bezpečnostným službám „zvýšenú spoluprácu“ a dodal, že skôr dôjde ku kontaktu na „technickej a ministerskej úrovni“ ako k priamym rozhovorom s Putinom.

Francúzsky líder sa v roku 2022 pokúsil v sérii telefonátov varovať Putina pred inváziou na Ukrajinu a začiatkom toho roku odcestoval do Moskvy.

S Putinom udržiaval telefonický kontakt aj po začatí invázie, ale rozhovory sa teraz zastavili, pričom posledný telefonát medzi prezidentmi sa datuje do septembra 2022.

Macron v posledných mesiacoch ešte viac sprísnil svoju líniu voči Rusku, pričom odmietol vylúčiť, že by na Ukrajine nasadil jednotky.

Lecornu a Shoigu naposledy spolu telefonovali v októbri 2022.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie