fbpx

Dobrá správa pre slovenských pacientov: Komisia schválila ďalšie inovatívne lieky

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay

Kategorizačná komisia na rezorte zdravotníctva najnovšie schválila ďalšie inovatívne lieky na liečbu ťažkej hemofílie, melanómu, karcinómu prsníka, ale aj na migrény či ďalšie ochorenia. Informuje portál noviny.sk.

Od januára tohto roka sa do zoznamu kategorizovaných liekov zaradilo vyše 180 liekov. Najnovšie od 1. augusta pribudne päť ďalších.

Nové lieky v zozname. Zdroj: Reprofoto/Noviny.sk

„Dostupnosť liečby pre slovenského pacienta sa výrazne zlepšila. Čo sa týka dostupnosti takzvaných inovatívnych liekov, tak máme ich už dostupných 42 percent zo všetkých, ktoré európska lieková agentúra registrovala. V porovnaní s Českou republikou, ktorá má 52 percent,“ informovala Jana Ježíková, zdravotnícka analytička.

Zdravotné poisťovne hodnotia síce zaradenie nových liekov za pozitívny krok, upozorňujú však na finančné dopady.

„Len za prvé tri mesiace tohto roku zdravotné poisťovne zaznamenali, že nám iba na lieky a zdravotnícke pomôcky bude chýbať okolo 90 miliónov eur,“ skonštatovala výkonná riaditeľka Dajana Petríková.

Pacienti s týmto ochorením často spontánne krvácajú

Ježíková hovorí o troch liekoch, ktoré majú najväčší dopad na na verejné zdravotné poistenie.

„Dva sú na onkoochorenie a jeden na hemofíliu. Dokopy ročný finančný dopad by mal byť okolo 60 miliónov eur. Avšak každý takýto liek má uzatvorenú zmluvu o zľave z ceny, my tú zľavu nevieme,“ hovorí.

Liek Hemlibra má pomôcť pacientom s vrodeným krvácavým ochorením hemofílie typu A, ktoré je najčastejšou formou ochorenia.

„Pacienti často krvácajú spontánne, najčastejšie ide o krvácanie do kĺbov, ktoré spôsobuje ťažké poškodenie kĺbov. To vedie v mladom veku k invalidizácii pacientov,“ hovorí prednostka kliniky hematológie a transfúziológie UNB Angelika Bátorová.

Takémuto pacientovi chýba takzvaný faktor 8. Ten musí byť dopĺňaný injekčne denne do žíl. Inovatívny liek Hemlibra sa podáva podkožne raz za jeden alebo dva týždne. Podľa profesorky Angeliky Bátorovej nie je vhodný pre každého pacienta. Nie je to totiž liek na liečbu veľkého krvácania alebo na operáciu.

Finančne nákladná liečba

Na Slovensku je 565 hemofilikov typu A a ich liečba je finančné nákladná.

„Toto považujeme za obrovský úspech a pokrok v liečbe hemofílie. Udrží určitú zrážanlivosť krvi na úrovni 10 percent, čo zabráni spontánnym krvácaniam,“ vysvetlila Bátorová.

Všetky tri zdravotné poisťovne aj napriek unikátnosti lieku podľa analytičky Jany Ježíkovej nesúhlasili s jeho zaradením.

Liek má najväčší dopad na zdroje zdravotných poisťovní,“ povedala Ježíková. Liek bol podľa jej slov schválený a rozhodnutie ministerstva je konečným.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie