fbpx

Platy europoslancov: Koľko zarábajú, aké majú diéty a aký budú mať dôchodok?

Reklama
Milan Uhrík (vľavo) a Monika Beňová (vpravo). Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Mesačne europoslanec v hrubom zarobí 10 075,18 eur. V čistom to vychádza 7 853,89 eur (údaje platné od 01/07/2023). Tieto prostriedky sa vyplácajú z rozpočtu Európskeho parlamentu. Konečná výška platu závisí od pravidiel zdaňovania v domovskej krajine poslanca. Informuje web Európskeho parlamentu.

Kým bežný poslanec Národnej rady SR zarobí mesačne „tabuľkovo” 4 076 eur plus paušálne náhrady, čo sa dokopy vyšplhá približne na 6 600 eur v hrubom pre Bratislavčanov (vyše 4,5 tisíca eur v čistom) a okolo 7 000 eur (v čistom necelých 5-tisíc eur) pre cezpoľných, europoslanec zarobí každý mesiac v hrubom 10 075,18 eura (v čistom 7 853,89 eura). Píše portál pravda.sk.

Poslanci Európskeho parlamentu dostávajú hneď niekoľko druhov príspevkov na pokrytie výdavkov, ktoré im vznikajú pri plnení ich povinností. Za reprezentáciu národných záujmov v pléne spoločenstva ich počas päť rokov trvajúceho mandátu čaká aj atraktívna odmena.

Príspevok na všeobecné výdavky

Príspevok na všeobecné výdavky má kryť výdavky poslancov v členskom štáte zvolenia. Napríklad náklady spojené s vedením kancelárie poslanca, náklady spojené s telefonovaním a poštovným, ďalej s nákupom, prevádzkou a údržbou počítačového a telekomunikačného vybavenia.

Ak sa samotní poslanec bez riadneho zdôvodnenia nezúčastní polovice plenárnych zasadnutí v jednom parlamentnom roku (september až august), tento príspevok sa mu zníži na polovicu. Výška tohto príspevku v roku 2024 je 4 950 eur mesačne.

Príspevok na cestu

Europoslanci dostávajú aj príspevok na cestovné výdavky, keďže sa väčšina schôdzí Európskeho parlamentu koná v Bruseli alebo v Štrasburgu.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie