fbpx

Dodávatelia by mali povinne uskladňovať časť plynu na území Slovenska

Reklama
Zdroj foto: sppcng

Dodávatelia plynu by mali mať povinnosť skladovať minimálne 20 % objemu plynu vyrátaného z ich trhového podielu a priemeru spotreby posledných piatich rokov v zásobníkoch na území Slovenska. Vyplýva to z návrhu novely zákona o energetike poslanca Karola Galeka (SaS), ktorý Národná rada (NR) SR vo štvrtok posunula do druhého čítania.

Podobný návrh, no s povinnosťou uskladnenia plynu v objeme 25 % spotreby, pripravilo ešte vlani aj Ministerstvo hospodárstva (MH) SR v čase, keď bol Galek štátnym tajomníkom rezortu. Nové vedenie MH si však novelu neosvojilo a pozmeňovacím návrhom chcelo túto povinnosť vypustiť. Novelu parlament na aktuálnej schôdzi nakoniec neschválil.

Maximálny objem uskladneného plynu by mali dodávatelia mať uskladnený každý rok začiatkom novembra, keď sa začína vykurovacia sezóna. Zároveň novela prináša povinnosť prevádzkovateľovi zásobníka vyčleniť uskladňovaciu kapacitu na plnenie celkovej skladovacej povinnosti.

Galek sa v návrhu odvoláva aj na nariadenie EÚ z minulého roka, podľa ktorého musia byť zásobníky plynu v Únii naplnené na 90 %. „Nariadenie vzniklo na základe skúseností zo zimy 2021/2022, keď na jej začiatku bol zaznamenaný relatívne nízky objem uskladneného plynu v zásobníkoch členských štátov Európskej únie v porovnaní s predchádzajúcimi obdobiami,“ pripomenul poslanec.

Proti novej povinnosti pre dodávateľov plynu sa postavil exminister Karel Hirman. Ten zhodnotil aktuálnu situáciu na trhu s plynom ako výrazne odlišnú oproti dobe, keď pôvodný návrh vznikol. Koncom marca skonštatoval, že Slovensko má vo svojich zásobníkoch na konci zimy toľko zásob suroviny, ako býva obvykle na začiatku vykurovacej sezóny. „Zároveň štátna spoločnosť SPP a ďalší dodávatelia plynu výrazne posilnili diverzifikačné kontrakty, preto vôbec nie je namieste uvažovať o zavedení tak direktívnych nariadení, ako to obsahuje pôvodný návrh zákona o energetike,“ uviedol vtedy rezort hospodárstva.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie