Profesor na Univerzite v Južnej Kalifornii Ben Henwood sa spojil s neziskovou organizáciou Miracle Messages, aby poskytli 103 ľuďom v oblasti San Francisco Bay a Los Angeles 750 dolárov (v prepočte asi 690 eur) mesačne počas celého roka. Výsledky štúdie ukazujú, že zavedenie univerzálneho základného príjmu by malo veľmi priaznivý vplyv.
Podľa výsledkov, 36,6 % ľudí použilo peniaze na potraviny a zhruba 20 % na bývanie. Ďalej 12,7 % ich použilo na dopravu a 11,5 na oblečenie. Na zdravotnú starostlivosť použilo peniaze 6,2 % ľudí a 13,6 % išlo na neklasifikované výdavky.
Najväčšou zmenou bol počet ľudí, ktorí opustili útulky a vďaka programu si mohli zabezpečiť bývanie. Iniciátori štúdie poukázali na to, že výsledky vyvracajú zaužívaný mýtus, že bezdomovci by peniaze minuli na drogy, alkohol či cigarety.
„Približne 2 % z celkovej sumy išli na alkohol, cigarety a drogy – najväčšiu časť z nich tvorili cigarety,“ povedal Henwood.
Ďalšie experimenty
Aj mesto Durham v Severnej Karolíne experimentovalo s garantovaným príjmom. Každý mesiac vyplácalo bývalým uväzneným obyvateľom príspevok. Zamestnanosť a miera bývania stúpli a počas celoročného projektu sa nikto neprevinil.
Pilotné programy v Denveri a Stocktone v Kalifornii priniesli podobné výsledky. Denver experimentoval s tým, že ľuďom dával 1 000 dolárov mesačne. Mestá hlásili menej prespávajúcich na ulici. Ľudia použili peniaze na splatenie dlhu, opravu auta, zabezpečenie bývania a zapísanie sa do kurzu.
V Stocktone dostávali obyvatelia 500 dolárov mesačne počas obdobia dvoch rokov. Nezamestnanosť medzi účastníkmi klesla z 12 % vo februári 2019 na 8 % vo februári 2020.