fbpx

Duševné zdravie obyvateľov by malo byť jednou z hlavných priorít politikov

Reklama
Na snímke verejná zbierka Ligy za duševné zdravie - Dni nezábudiek poèas tlaèovej konferencie Ligy za duševné zdravie na tému – Financovanie duševného zdravia na Slovensku a lepší prístup k starostlivosti o duševné zdravie 6. októbra 2020. FOTO TASR – Jakub Kotian

Zdroj foto: TASR

Dobré duševné zdravie obyvateľstva by malo byť jednou z hlavných priorít politikov. Pri príležitosti štvrtého ročníka Európskeho týždňa duševného zdravia, ktorý aktuálne prebieha, na to upozornil Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím (ÚKOZP). TASR o tom informovala jeho hovorkyňa Elena Koritšánska.

„Podpora duševného zdravia musí byť dostupná pre všetkých. Spravodlivý prístup k starostlivosti o duševné zdravie môže zlepšiť kvalitu života mnohých ľudí, najmä zraniteľných skupín,“ skonštatovala. Medzi nimi sú napríklad deti, mládež, seniori, ľudia so zdravotným postihnutím či marginalizované skupiny.

Európsky týždňa duševného zdravia je celoeurópskou iniciatívou, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie o význame duševného zdravia v každodennom živote. „Táto týždenná online akcia je príležitosťou pre každého, aby si vymenil informácie o všetkých aspektoch duševného zdravia, podelil sa o svoj osobný príbeh o tom, ako zvládať ťažkosti v čase krízy alebo vo všeobecnosti, a zároveň, aby upozornil na potrebu konať,“ priblížila Koritšánska.

ÚKOZP zároveň zdôraznil, že je potrebné zvýšiť povedomie širokej verejnosti a tvorcov politík o duševnom zdraví, znížiť stigmatizáciu a zmeniť správanie a postoje. „Podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) môže mať absencia dobrého duševného zdravia ničivé účinky na jednotlivcov, rodiny a komunity, pričom každý druhý človek sa počas svojho života stretne s problémom duševného zdravia,“ poukázala hovorkyňa.

Téme duševných ochorení a ich liečbe sa komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská venuje od vzniku ÚKOZP v roku 2015 a považuje ich za jednu z priorít svojej činnosti.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie