Anglickým slovom roka sa podľa vydavateľstva Oxford University Press stal hovorový výraz „rizz“, ktorý používa najmä mladšia generácia na označenie niečej schopnosti zaujať alebo zviesť inú osobu. O rozhodnutí informovala v pondelok agentúra AFP, píše TASR.
Toto slovo tak predstihlo ostatné termíny vrátane „Swiftie“, ktorým sa označuje zanietený fanúšik speváčky Taylor Swift či „situationship“ – výraz popisujúci neoficiálny romantický alebo milostný vzťah a „prompt“ ako pokyn pre program umelej inteligencie. Slová boli vyberané tak, aby odrážali náladu, étos či záujmy súčasných mladých.
Štyroch finalistov vybrali vo verejnom hlasovaní, víťazné slovo napokon vybrali jazykovedci z Oxfordu a oznámili ho v pondelok. Vydavateľstvo spresnilo, že rizz má pôvod zrejme v jadre slova charisma (charizma) a môže sa tiež používať ako sloveso „rizz up“, čo znamená osloviť alebo rozprávať sa s niekým.
„Hovorí to o tom, ako si mladšie generácie vytvárajú priestor – online alebo osobne -, kde si sami určujú jazyk, ktorý používajú. Od aktivizmu až po randenie a širšiu kultúru, keďže generácia Z začína mať väčší vplyv na spoločnosť, rozdiely v perspektívach a životnom štýle sa prejavujú aj v jazyku,“ uviedlo vydavateľstvo.
Termín sa dostal do väčšej pozornosti v júni tohto roka po tom, čo herec Tom Holland, známy aj vďaka postave Petra Parkera vo filmoch Spiderman, na otázku, či má „rizz“, odpovedal že žiadny nemá.
Minuloročným slovom roka bol výraz „goblin mode“, ktorý popisuje nedbalé či chamtivé zaobchádzanie. Mnoho ľudí počas pandémie podľahlo lenivému režimu, čo sa prejavilo ako „goblin mode“.
Je pozoruhodné, ako sa kontrastný pojem rizz dostal do popedia. Toto slovo možno hovorí o „prevládajúcej nálade roku 2023, keď sa väčšina z nás otvára po náročných rokoch a nachádza dôveru v to, kým sme“.
Nárast používania slova rizz dokazuje, že slová a frázy, ktoré pochádzajú z internetovej kultúry, sa „stále stávajú súčasťou bežnej ľudovej reči“.