fbpx

Syndróm bielych pľúc prenikol do Európy. Najzraniteľnejšie sú deti

Zdroj: FOTO TASR/Martin Baumann, Ján Krošlák

Konečne sme si mohli vydýchnuť, že pandémia koronavírusu sa aspoň trocha stiahla do úzadia. Otvorila však dvere novej epidémii, vďaka ktorej počet nakazených rapídne stúpa a nemocnice sa opäť zapĺňajú. Jej terčom sa stali najmladší pacienti.

Záhadná čínska choroba spôsobila poriadny rozruch. Po tom, čo sa svet takmer tri roky vyrovnával s pandémiou COVID-19, lekári hovoria o ďalšom „postrachu“ s názvom Syndróm bielych pľúc. Choroba už prenikla z Číny do viacerých štátov, vrátane USA a Európy. Prvé prípady hlásia Dánsko, Holandsko a Švédsko.

Patogén, ktorý je zodpovedný za záhadnú vlnu nového ochorenia, je príčinou preplnených nemocníc. Týmto vírusom sú napadnuté predovšetkým deti – priemerný vek pacientov je totiž 8 rokov.

V okrese Warren neďaleko Clevelandu v štáte Ohio bolo nedávno zaznamenaných až 142 detských prípadov, informujú topky.sk.

„Toto je nielen vysoko nad priemerom, ale spĺňa aj definíciu epidémie,“ uviedli zdravotnícke úrady s tým, že sa snažia zistiť, čo spôsobilo šírenie choroby.

Zatiaľ vo všetkých celosvetovo hlásených incidentoch neexistujú žiadne dôkazy o nových patogénoch, ktoré by spôsobovali neznáme choroby, čo potvrdila aj Svetová zdravotnícka organizácia WHO.

Čo je však isté, nová choroba je charakteristická nebezpečným zápalom pľúc u detí, dôsledkom ktorého sú rodičia nútení nosiť rúška alebo respirátory a dodržiavať od svojich ratolestí odstup.

„Za posledných tri a pol roka bol počet nakazených veľmi nízky, a tak neexistuje dostatočný počet detí, ktoré by si vybudovali imunitu. Z toho dôvodu môžeme v tejto sezóne pravdepodobne očakávať aj vyšší výskyt, než aký bol doteraz pozorovaný počas predchádzajúcich epidémií mykoplazmy,“ vyjadrila sa pre Daily Mail doktorka Hanne-Dorthe Emborgová.

Chorobnosť na respiračné ochorenia stúpa aj na Slovensku

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia v 48. týždni v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 10,6 percenta. Zvýšila sa tiež chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia, a to o 19,4 percenta. TASR o tom informovali zo sekcie epidemiológie a pripravenosti na pandémie Úradu verejného zdravotníctva.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie