fbpx

Ekvádor z dôvodu sucha distribuuje elektrickú energiu na prídel

Reklama
Ilustračná fotografia (Foto: Energie-portal.sk)

Ekvádor začal v utorok elektrickú energiu do najväčších miest krajiny poskytovať na prídel, pretože sucho spojené s klimatickým javom El Niňo spôsobilo vyčerpanie vodných nádrží a zníženie výkonu vodných elektrární. Tie pokrývajú približne 75 percent energetickej spotreby krajiny.

Výpadky v dodávkach elektriny oznámilo v noci na utorok ministerstvo pre energetiku. „Vyzývame Ekvádorčanov, aby počas tohto zlomového týždňa obmedzili svoju spotrebu elektriny,“ uviedlo ministerstvo vo vyjadrení. Dodalo, že svoje opatrenie prehodnotí v stredu, informuje TASR.

Noviny na celom území krajiny v utorok zverejnili rozpisy výpadkov energie v mestách vrátane metropoly Quito, či miest Cuenca a Guayaquil. Výpadky elektriny zasiahli Ekvádor aj v októbri, januári a vo februári, pripomína AP.

Hlavné mesto Kolumbie Bogota pred niekoľkými dňami začalo distribuovať vodu na prídel, pretože jej úroveň vo vodných nádržiach dosiahla mimoriadne nízke hladiny. Hladina kolumbijskej priehrady San Rafael klesla najnižšie za posledných štyridsať rokov. Na mnohých miestach dokonca oveľa nižšie, než kam siahajú meracie tyče.

Podľa hydrológov v súčasnosti zadržiava len zlomok maximálneho objemu vody. Kolumbia tiež v prvý aprílový týždeň pozastavila vývoz elektrickej energie do Ekvádora v úsilí šetriť ju pre svoju vlastnú potrebu.

Vodné elektrárne podľa AP pokrývajú približne 70 percent energie spotrebovanej v Kolumbii. Ekvádor a Kolumbia tento rok zaznamenali pokles v objeme zrážok z dôvodu oteplenia v oblasti južného Tichého oceánu. Toto oteplenie môže spôsobiť záplavy na západnom pobreží Južnej Ameriky a vyvolať sucho v údoliach Ánd, kde sa nachádza množstvo ekvádorských a kolumbijských miest.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie