fbpx

Eurovoľby by vyhral Smer. Za ním by nasledovalo PS (prieskum)

Reklama
Ilustračná fotografia Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa, pixabay.com)

Voľby do Európskeho parlamentu by podľa prieskumu nevyhral doterajší líder. Podľa najnovšieho predvolebného modelu agentúry Ipsos pre Denník N sa v prieskume nečakane presadil Smer, ktorý predstihol doteraz vedúce Progresívne Slovensko.

Stranu Roberta Fica by v eurovoľbách volilo 24,4 percenta opýtaných, PS za ňou zaostáva len mierne. Stranu Michala Šimečku chce voliť 23,5 percenta opýtaných. Na tretej priečke by nasledovala strana Hlas-SD so ziskom 10,3 percenta.

SNS by pohorela 

Republiku, ktorá skončila v prieskume ako štvrtá najpreferovanejšia strana, by volilo 9 percent voličov, KDH by získalo 7,1 percenta, SaS 5,7 percenta a Slovensko 5,3 percenta hlasov. Pod piatimi percentami skončili Maďarská aliancia (4,8 percenta), SNS (4 percenta) i Demokrati (3,4 percenta) Zisk ostatných kandidujúcich strán by skončil pod dvoma percentami.

V prípade uvedených výsledkov by sa 15 mandátov pre SR v EP rozdelilo nasledovne: Smer a PS by mali v europarlamente po štyroch zástupcov.  Hlas a Republika by získali po dva mandáty. Po jednom svojom zástupcovi by sa podarilo dostať do EP aj KDH, SaS a hnutiu Slovensku. Zber dát sa uskutočnil medzi 14. a 21. májom.

Tento prieskum poukázal aj na značné rozdiely v podpore strán medzi potenciálnymi parlamentnými voľbami a nadchádzajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu, pričom najmä strana Hlas vykazovala premenlivé výsledky. To naznačuje posun politickej dynamiky s blížiacimi sa voľbami, píše Denník N.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie