fbpx

Záplavy na juhu Brazílie ustupujú. Infekčné ochorenie začína zabíjať, hlásia dve obete

Reklama
Vľavo evakuovaní obyvatelia oddychujú v provizórnom prístrešku pre ľudí a obyvatelia vpravo plávajú na loďke cez zaplavenú oblasť po silnom daždi v meste Canoas v štáte Rio Grande do Sul na východe Brazílie. Zdroj: FOTO TASR/AP

Na juhu Brazílie, kde záplavy pomaly ustupujú, došlo k prvým dvom úmrtiam na bakteriálne ochorenia prenášané vodou. Zdravotnícke úrady varujú, že je pravdepodobné, že budú nasledovať ďalšie obete. Informuje o tom portál seznamzpravy.cz.

Infekčné ochorenie

Sekretariát zdravotníctva brazílskeho štátu Rio Grande do Sul potvrdil, že v stredu zomrel 33-ročný muž na leptospirózu. V pondelok úrady zaregistrovali úmrtie 67-ročného muža na rovnaké infekčné ochorenie. Od začiatku mája bolo v štáte potvrdených 29 prípadov tohto vodou prenosného ochorenia, informovala agentúra AP.

Záplavy v Brazílii zabili za približne dva týždne najmenej 161 ľudí, pričom 82 je stále nezvestných, informovali v stredu štátne úrady. Viac ako 600 000 ľudí bolo nútených opustiť svoje domovy vrátane desiatok tisíc ľudí, ktorí zostávajú v prístreškoch, potvrdili podľa AP miestni predstavitelia.

Zdravotnícki experti už skôr predpovedali, že v týždňoch po záplavách dôjde k nárastu infekčných ochorení vrátane leptospirózy a hepatitídy typu B, keďže do záplavových vôd sa primiešavajú odpadové vody. „Sú ľudia, ktorí zomierajú počas povodní, a sú následky povodní,“ povedal Paulo Saldiva, profesor na lekárskej fakulte univerzity v Sao Paule, ktorý sa zaoberá zdravotnými dôsledkami klimatických zmien. „Už len nedostatok pitnej vody bude znamenať, že ľudia začnú používať vodu z nádrží, ktoré nie sú veľmi kvalitné.“

Táto bezprecedentná katastrofa postihla viac ako 80 percent obcí na území Rio Grande do Sul a poškodila kritickú infraštruktúru. Podľa správy, ktorú v utorok zverejnil Výskumný ústav zdravotníctva federálnej vlády Fiocruz, bolo postihnutých viac ako 3 000 zdravotníckych zariadení – nemocníc, lekární, zdravotných stredísk a súkromných kliník.

„Výskyt prípadov leptospirózy bol do istej miery očakávaný vzhľadom na počet ľudí vystavených záplavám. To isté platí aj pre iné choroby,“ zdôraznil Carlos Machado, odborník na verejné zdravie a životné prostredie, ktorého Fiocruz poveril monitorovaním dôsledkov povodní. „Nikdy sme v Brazílii nezažili katastrofu takéhoto rozsahu a s takým veľkým počtom vystavených obyvateľov,“ uviedol.

Prerušenie zdravotných služieb môže mať trvalý vplyv aj na pacientov, ktorí sa liečia na chronické ochorenia, pretože sa preruší liečba a starostlivosť, pripomína Machado. Ľudia tiež často opúšťajú svoje domovy počas klimatických katastrof bez lekárskych predpisov alebo dokladov totožnosti, dodala agentúra AP.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie