fbpx

Financovali vývoj, teraz majú licenciu. Lamborghini vyskúša revolučné batérie

Reklama
Na snímke Lamborghini počas výstavy Autosalón v Incheba Expo Aréna 30. apríla 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian

Vedci na Massachusettskom technologickom inštitúte vyvinuli nový materiál pre katódy akumulátorov. Namiesto drahých a nedostatkových kovov ako kobalt a nikel využívajú ľahko a lacno vyrobiteľnú organickú zlúčeninu. Výrobca superšportových vozidiel Lamborghini, ktorý výskum spolufinancoval, teraz získal k novej technológii licenciu a chce ju využiť v chystanom modeli Lanzador.

Výskum na Massachusettskom technologickom inštitúte (MIT) si dal za cieľ nájsť náhradu kobaltu a niklu, ktoré sa používajú v tradičných lítium-iónových batériách. Zamerali sa na organické materiály a hľadali také, ktoré by mali požadované vlastnosti a bolo by možné ich vyrábať s podstatne nižšími nákladmi. Výskum, ktorý beží už šesť rokov, vyústil v nájdenie nového organického materiálu, ktorý sa skladá z mnohých vrstiev bis-tetraaminobenzochinónu (TAQ). Ide o relatívne malé molekuly o troch benzénových jadrách, ktoré však dokážu vytvárať plošné štruktúry podobné grafitu. Majú všetky vlastnosti, aby mohli fungovať ako katóda – a na rozdiel od predtým skúšaných organických náhrad metalických katód sa nerozpúšťajú v elektrolyte.

Testy ukazujú, že batérie s organickou katódou TAQ majú vlastnosti porovnateľné s batériami s tradičnou katódou – ale znášajú výrazne rýchlejšie nabíjanie. To je pre použitie v superšportovom elektromobile dôležité, pretože také vozidlá si nekupujú ľudia preto, aby trávili čas na nabíjačkách. Rýchlejšie nabíjanie navyše umožní používať menšie a ľahšie batérie, čo je pre superšport kľúčové, uvádza iDNES.cz.

Práve s vidinou možného využitia vo svojich vozidlách sa spoločnosť Lamborghini podieľala na financovaní výskumu MIT. Server TechRadar, ktorý o výsledkoch výskumu MIT informoval, upozorňuje, že Lamborghini je súčasťou koncernu Volkswagen. Ten môže svoju superšportovú značku využiť na testovanie nových batérií – a v prípade úspechu ich začať využívať vo svojich masovo vyrábaných modeloch.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie