fbpx

Fínsko a Taliansko vyjadrili podporu Ukrajine usilujúcej sa o členstvo v NATO

Reklama
Ilustračný obrázok. Zdroj: TASR/AP Photo

Fínsky prezident Alexander Stubb v stredu uviedol, že cesta Ukrajiny k členstvu v NATO je nezvratná. Podporu tejto krajine prisľúbil aj taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani. TASR informuje podľa agentúr ANSA a Reuters.

 

„Čím viac ju (Ukrajinu) teraz podporíme, tým skôr môžeme ukončiť vojnu,“ povedal Stubb novinárom počas summitu NATO vo Washingtone. Taliansko podľa Tajaniho podporuje Ukrajinu a bude ju naďalej podporovať v jej boji voči ruskej invázii.

 

Taliansky minister zahraničných vecí tiež uviedol, že nedávna cesta maďarského premiéra Viktora Orbána do Moskvy by mohla oslabiť jednotu medzi Európskou úniu a NATO. Pripomenul, že Orbán na takýchto cestách bez mandátu EÚ zastupuje Maďarsko a nie Európsku úniu.

 

Členské krajiny NATO sa v stredu zhodli na znení záverečného vyhlásenia zo summitu vo Washingtone. Jeho súčasťou je prísľub, že spojenci budú naďalej podporovať Ukrajinu v jej „nezvratnej ceste k plnohodnotnej integrácii do euroatlantických štruktúr vrátane členstva v NATO“.

 

Stubb vyjadril so znením tohto vyhlásenia spokojnosť. „Myslím si, že je veľmi dôležité vyslať Kremľu odtiaľto odkaz, že cesta k členstvu Ukrajiny v NATO je už nezvratná,“ uviedol.

 

Ruský prezident Vladimir Putin podľa Stubba rozumie len sile a jeden z cieľov jeho invázie na Ukrajinu utrpí porážku.

 

Lídri krajín NATO už minulý rok na summite vo Vilniuse prisľúbili Ukrajine, že jej budúcnosť je v Aliancii.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie