fbpx

FOTO: Medvedica s mladými blízko obľúbenej rekreačnej lokality. Tu si dajte pozor

Reklama
Medvedica s mladými. Zdroj: FB/ Žiar nad Hronom

Mesto Prievidza vydalo varovanie pred medveďom. Podľa fotopascí ho videli v revíri Háje, v oblasti Lesoparku. 

Mesto priblížilo, že v oblasti Lesoparku, ktorý sa nachádza blízko obývanej časti mesta, fotopasce zachytili pohyb medvedice s mladými. “Fotopasce ju zaznamenávajú opakovane, na rovnakom mieste čo naznačuje jej trvalú prítomnosť v tejto lokalite,” informovalo o tom mesto Prievidza na sociálnej sieti.

Lesopark v Prievidzi patrí medzi obľúbené rekreačné areály pre trávenia voľného času, kam chodia aj rodiny s deťmi.

 

Aj v obci Bystrá

Pohyb šelmy zaznamenali aj v obci Bystrá v okrese Brezno. Informovala o tom obec na svojej webovej stránke“Vzniknutá situácia je koordinovaná políciou a Zásahovým tímom pre medveďa hnedého. V prípade, že spozorujete výskyt medveďa hnedého kontaktujte starostu obce, prípadne políciu na tel. čísle 158,” odporučila obec.

O novele týkajúcej sa regulácie medveďov budú poslanci rokovať zrýchlene

O novele zákona o ochrane prírody a krajiny budú poslanci Národnej rady (NR) SR rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Rozhodli o tom v utorkovom hlasovaní. Právna úprava z dielne envirorezortu má riešiť situáciu s premnoženými medveďmi. Návrh mení aj zákon o civilnej ochrane.

Z návrhu legislatívy vyplýva, že pre výskyt medveďa hnedého by sa mohla vyhlasovať mimoriadna situácia ako pri zemetrasení či teroristickom útoku. Po jej vyhlásení by malo byť zakázané vytvárať vnadiská, ktoré by mohli prilákať veľké šelmy.

Zároveň by samospráva mala byť povinná odstrániť už existujúce vnadiská na území s vyhlásenou mimoriadnou situáciou. Ak vnadiská nebudú príčinou výskytu medveďa, návrh umožňuje povoliť výnimky na elimináciu problémových jedincov, ktoré svojím výskytom a správaním predstavujú potenciálne ohrozenie života, zdravia a škody na majetku.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie