fbpx

FOTO: Unikátna novinka ortopédov: Umelý kĺb zápästia zbaví bolestí a zachová jeho plnú hybnosť

Reklama
Na snímke lekári pri operácii. Zdroj: FACEBOOK/Nemocnica AGEL Košice-Šaca

V Nemocnici AGEL Košice-Šaca opäť prichádzajú s unikátnou novinkou. Ortopédi dokážu vďaka novej špeciálnej operačnej metóde poskytnúť úplne všetky moderné možnosti pri riešení poúrazových a degeneratívnych stavov na zápästí, a to prostredníctvom umelého kĺbu, ktorý zbaví pacientov bolestí pri zachovaní plného rozsahu hybnosti zápästia. Informuje o tom nemocnica na sociálnej sieti.

Pacienti s chronickými bolesťami zápästia, s poúrazovou artrózou či deštrukciou zápästia pri reumatoidnej artritíde majú jedinečnú možnosť, ako svoj problém vyriešiť. Pre zmiernenie bolestí a zlepšenie stavu už viac nemusia akceptovať čiastočné alebo úplné obmedzenie hybnosti v zápästí. Téme sa venuje MUDr. Tomáš Ševčík, MPH, primár Jednodňovej zdravotnej starostlivosti Nemocnice AGEL Košice-Šaca.

Unikátna operácia

Ide o umelý  kĺb – endoprotézu zápästia. Unikátna je hlavne v tom, že až doteraz nebola na Slovensku takáto protéza registrovaná a nemohli sme ju našim pacientom, ako možnosť riešenia ich ťažkostí, ani  ponúknuť.

Klasicky, ako pri väčšine rekonštrukčných výkonoch na zápästí, sa vykonáva rez na zadnej strane zápästia, cca 8 – 10 centimetrov dlhý. Otvorí sa kĺbne púzdro, odstránia sa poškodené kĺbne plochy, narovná sa prípadná deformita a osadí sa implantát. Princíp je veľmi podobný, ako pri iných umelých kĺboch, napríklad pri bedre.

Komponenty sú titánové a majú špeciálny nástrek na povrchu, pre lepšie vrastenie do kosti.

Prvé dve operácie prebehli na našom pracovisku, na Klinike muskoloskeletálnej a športovej  medicíny v Nemocnici AGEL Košice – Šaca 3. júna 2024. Priebeh bol hladký a obe pacientky sa už tešia z nových zápästí.

Aktuálne je to jediné pracovisko, ktoré môže daný typ operácie na Slovensku realizovať.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie