fbpx

FOTO: Žena kúpila v bazári lacnú vázu. Päť rokov netušila, aký POKLAD má doma

Reklama
Obyvateľka hlavného mesta USA vrátila do Mexika starobylú mayskú vázu, ktorú náhodou kúpila v miestnom bazári. Foto: CBC

Žena vrátila do Mexika starobylú mayskú vázu, ktorú náhodou kúpila v miestnom bazári neďaleko základne amerického letectva. Anna Lee Dozierová z Washingtonu, D.C., päť rokov netušila, že má doma vystavený mayský artefakt, informuje kanadská CBC.

Keramickú vázu kúpila ju za necelé štyri eurá. „Vo svojej práci veľa cestujem do Mexika a táto položka ma zaujala, pretože vyzerala inak ako veci na poličke, ale bola tiež rozpoznateľná z Mexika,“ povedal Dozierová.

Okrem toho pôsobila staro, Dozierová však jej vek odhadovala len na asi 20 až 30 rokov. Doma si vázou ozdobila malú miestnosť, ktorú využíva ako knižnicu a sklad cenností.

Na výlete do Mexico City v januári si prezerala Národné múzeum antropológie, keď jej niečo udrelo do očí. „Keď som sa prechádzala, napadlo mi, že niektoré veci, na ktoré som sa pozerala, vyzerali veľmi podobne ako tie, ktoré som mala doma,“ povedala.

Spýtala sa teda zamestnankyni múzea, čo by mala robiť, ak si myslí, že má kultúrny artefakt. Tá sa tvárila skepticky, ale poradila jej, aby sa obrátila na mexickú ambasádu doma v USA a oni daný predmet odtiaľ prevezmú. Aj tak  urobila. „V apríli ma kontaktovali, že áno, váza je skutočná a veľmi, veľmi stará,“ povedala.

Sergio Aguirre Gamboa, hovorca mexického veľvyslanectva v USA, hovorí, že keď ich Dozierová kontaktovala, učinil postup, ktorý mexická vláda zaviedla v roku 2021 s cieľom „bojovať proti predaju mexických archeologických materiálov a uľahčiť dialóg s múzeami a súkromnými inštitúciami na reštitúciu nášho dedičstva“.

Hovorí, že veľvyslanectvo zhromaždilo fotografie a informácie o váze a poslalo ich Národnému inštitútu antropológie a histórie v Mexiku na overenie.

Obyvateľka hlavného mesta USA vrátila do Mexika starobylú mayskú vázu, ktorú náhodou kúpila v miestnom bazári. Foto: CBC

Tamojší experti nádobu identifikovali ako maľovanú vázu mayského pôvodu z oblasti, čo sa dnes nazýva juhovýchodné Mexiko, pochádzajúce z obdobia mayskej klasiky, medzi rokmi 200 až 800 nášho letopočtu.

Veľvyslanectvo zariadilo, aby Dozierová vrátila cennosť na ceremónii s mexickým veľvyslancom v USA v Mexickom kultúrnom inštitúte v D.C.

Dodáva, že vázu zabalila do krabice na donášku jedla a obklopila ju novinami na výplň. „Tá malá 30-minútová jazda, celú cestu, som sa len modlila, aby neboli žiadne výtlky, žiadne nehody. Len to tam priniesť v jednom kuse.“

Keď sa ocitla na ceremónii, mexický veľvyslanec v USA Moctezuma Barragan Dozierovej poďakoval za vrátenie artefaktu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie