fbpx

FOTO: Zomrel astronaut Thomas Stafford, známy vesmírnym podaním rúk. Mal 93 rokov

Reklama
Thomas Stafford. Zdroj: X/@WMCActionNews5

Po dlhej chorobe zomrel americký astronaut Thomas Stafford. Pri poslednej ceste do vesmíru sa stretol so sovietskymi kozmonautmi v rámci misie Sojuz-Apollo, čo bol prvý spoločný let sovietskej a americkej lode. Dožil sa 93 rokov.

Vo veku 93 rokov v pondelok 18. marca po dlhej chorobe zomrel niekdajší astronaut amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Thomas Stafford, ktorý bol zapojený do programov Apollo a Gemini. Rodák z Oklahomy štyrikrát letel do vesmíru, z toho raz na obežnú dráhu Mesiaca.

V roku 1975 sa v čase vrcholiacej studenej vojny vo vesmíre na palubách kozmických lodí Sojuz a Apollo stretol so sovietskymi kozmonautmi.

„Generál Tom Stafford v pondelok odišiel do večného neba, ktoré tak odvážne preskúmaval ako astronaut programov Gemini a Apollo a tiež ako mierotvorcu v misii Apollo-Sojuz. Tí z nás, ktorí mali tú česť ho poznať, sú veľmi smutní, ale vďační, že sme spoznali velikána,“ uviedol na sieti X šéf NASA Bill Nelson.

Stafford sa narodil v roku 1930 v Oklahome, absolvoval americkú vojenskú námornú akadémiu a neskôr sa stal skúšobným pilotom amerického letectva. NASA si ho v roku 1962 vybrala do druhej skupiny amerických astronautov.

„Ako malý chlapec som chcel lietať s lietadlami a neskôr byť pilotom stíhačky. Chcel som letieť vyššie a rýchlejšie,“ uviedol Stafford podľa NPR s tým, že lety do vesmíru boli pre neho „logickým ďalším krokom“.

Stafford letel do vesmíru na palube Gemini 6 a potom na Gemini 9. V roku 1969 velil misii Apollo 10, pri ktorej NASA druhýkrát obletela Mesiac. Bola to generálna skúška pred prvým pristátím NASA na Mesiaci o dva mesiace neskôr.

Pri poslednej ceste do vesmíru v roku 1975 sa stretol so sovietskymi kozmonautmi v rámci misie Sojuz-Apollo, čo bol prvý spoločný let sovietskej a americkej lode. Akcia, ktorá mala veľký politický význam, sa preslávila ako „vesmírne podanie rúk“ medzi Staffordom a sovietskym kozmonautom Alexejom Leonovom.

Stafford sa dva roky pred touto misiou učil po rusky a navštívil Moskvu. V roku 2016 NPR povedal, že táto misia bola dôležitá, pretože ukončila vesmírne súperenie.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie