fbpx

V Česku zomrel na čierny kašeľ prvý pacient. Od začiatku roka ochorelo 3101 ľudí

Reklama
Ilustračná snímka. Zdroj: FREEPIK/rawpixel.com

V susednom Česku zomrel tento rok na čierny kašeľ prvý človek. Štátny zdravotný ústav (SZÚ) informoval, že sa nachádzal vo veku medzi 55 a 64 rokov. Ochorenie však nebolo bezprostrednou príčinou jeho úmrtia. Od začiatku roka sa v Česku chorobou nakazilo 3101 ľudí. Najviac ich je v Juhočeskom kraji a medzi ľuďmi vo veku 15 až 19 rokov.

Pacient mal 55 až 64 rokov, uviedol v pondelok 18. marca SZÚ vo svojej pravidelnej správe. Muž pochádzal z Královohradeckého kraja a zomrel vo februári. Bezprostrednou príčinou úmrtia nebol čierny kašeľ, uviedla krajská hygienická stanica.

Oproti predchádzajúcim rokom výrazne pribudlo nákazy čiernym kašľom. Tohtoročné počty sú najvyššie za posledných 60 rokov. Do roku 2004 nikto čiernemu kašľu nepodľahol, odvtedy naňho zomrelo päť ľudí. Posledné úmrtie bolo v krajine zaznamenané minulý rok.

Najviac prípadov podľa správy Štátneho zdravotného ústavu v roku 2024 hlási Juhočeský (641) a Stredočeský kraj (470), nasleduje Vysočina (406) a Pardubický kraj (343). Najmenej chorých sa nachádza v Olomouckom (55) a Karlovarskom kraji (21).

Matyáš Fošum, riaditeľ odboru verejného zdravia ministerstva zdravotníctva, uviedol, že by sa nárast počtu prípadov mohol blížiť vrcholu.

Zmena očkovacej látky

Podľa spomínanej správy je najvyššia chorobnosť vo vekovej skupine 15 až 19 rokov, ktorá tvorí asi tretinu chorých. To môže podľa odborníkov súvisieť so zmenou očkovacej látky od roku 2007. Má menej nežiaducich účinkov po očkovaní, ale vytvára menej trvalú imunitu. Zhruba desatina rodičov podľa lekárov u svojich detí vynechá preočkovanie detí v desiatich či jedenástich rokoch.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie