Hamas nie je Palestína. Kolektívne tresty preto nie sú na mieste

Palestínčania sa pokúšajú vytiahnuť zranenú ženu spod trosiek zničenej budovy po izraelských leteckých útokoch na pásmo pásma Gazy v utečeneckom tábore v meste Chán Júnis, na juhu pásma Gazy 7. decembra 2023. Generálny tajomník OSN António Guterres. FOTO TASR/AP
Reklama

Generálny tajomník OSN António Guterres povedal, že surovosť palestínskeho militantného hnutia Hamas nikdy nemôže byť ospravedlnením „kolektívneho trestu“ pre Palestínčanov. Šéf OSN to vyhlásil v čase, keď Izrael vedie vojenskú operáciu proti Hamasu v Pásme Gazy, kde toto hnutie vládne. TASR informáciu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

„Stále je v zajatí zadržiavaných okolo 130 rukojemníkov. Vyzývam na ich okamžité a bezpodmienečné prepustenie, ako aj na ľudské zaobchádzanie s nimi a povolenie návštev Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK) až dovtedy, kým nebudú prepustení,“ povedal Guterres na mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN).

„Zároveň brutalita, ktorej sa Hamas dopúšťa, nikdy nemôže byť ospravedlnením kolektívneho trestu pre palestínsky ľud,“ dodal šéf OSN. Európa a svet by sa mali zamerať na to, ako túto vojnu ukončiť a pomáhať tam, kde to je potrebné.

Humanitárna pomoc pre Palestínu 

Európska únia poskytne v roku 2024 palestínskemu ľudu humanitárnu pomoc vo výške 125 miliónov eur. Komisia spresnila, že toto nové financovanie podporí humanitárne organizácie pôsobiace v Pásme Gaze aj na Západnom brehu Jordánu.

V Pásme Gazy, kde sú humanitárne potreby najvyššie, sa bude klásť dôraz na núdzové reakcie na záchranu života a obnovenie prístupu k základným potrebám, ako je voda, jedlo, zdravotná starostlivosť, prístrešie a hygiena.

Humanitárna reakcia bude tiež uprednostňovať ochranu najzraniteľnejších skupín, psychosociálnu podporu a vzdelávanie v núdzových situáciách.

Na Západnom brehu Jordánu, kde mnohým palestínskym komunitám hrozí vysídlenie alebo ich už násilne vysídlili, budú humanitárne projekty financované EÚ poskytovať ochranné služby, ako je právna pomoc alebo materiálna pomoc ľuďom postihnutým násilím zo strany židovských osadníkov, konfiškáciou súkromného majetku alebo stratou živobytia. EÚ podporí ich prístup k základným službám a vzdelaniu.

Komisia pripomenula, že humanitárna pomoc financovaná Úniou sa poskytuje v súlade s humanitárnymi zásadami ľudskosti, neutrality, nestrannosti a nezávislosti. Doručuje sa prostredníctvom humanitárnych agentúr OSN, mimovládnych organizácií a Medzinárodného výboru Červeného kríža, ako aj mnohých miestnych humanitárnych organizácií, ktoré s nimi spolupracujú.

Od vypuknutia najnovšej vlny násilia medzi Izraelom a hnutím Hamas, ktorú vyvolali teroristické útoky Hamasu zo 7. októbra, sa humanitárna kríza v Pásme Gazy pre jeho 2,2 milióna obyvateľov každým dňom zhoršuje. V reakcii na to eurokomisia zmobilizovala svoj široký súbor nástrojov reakcie na núdzové situácie. Doterajších 30 humanitárnych vzdušných mostov dopravilo ľuďom v Gaze vyše 1000 ton pomoci a celkový objem humanitárnych prostriedkov pridelených Palestínčanom v roku 2023 dosiahol 103 miliónov eur.


Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia