fbpx

Prezývali ju Marco Polo Ameriky. Geografka Harriet Chalmers Adams bola najúspešnejšou pisateľkou 20. storočia

Zdroj: WIKIMEDIA/National Photo Company Collection

Nikdy neštudovala geografiu, napriek tomu vydala niekoľko článkov pre slávny National Geographic. Harriet Chalmers Adams prešla množstvo krajín sveta a snažila sa presláviť v čase, keď geografii kraľovali výhradne muži. V očiach druhých bola stále iba dobrodružnou cestovateľkou, nie serióznou geografkou. Zmenilo sa to, až keď mala 50 rokov. 

Narodila sa v Stocktone v Kalifornii v roku 1875 a dobrodružnú povahu zdedila po oboch rodičoch. Jej otec prešiel Tichý Oceán, dostal sa do mesta Stocktone a neskôr sa s rodinou presťahoval do talianskeho regiónu Piemont. Harriet už v detstve chodila na túry, jazdila na koni a plávala. V 14 rokoch spolu s otcom prešli na koni celé pohorie Sierra Nevada. Ako dospelá sa vydala za elektrikára Franklina Pierce Adamsa, s ktorým cestovala do Južnej Ameriky.

Geografiu neštudovala na žiadnej univerzite, pretože v tom čase bola výsadou mužov. Riadila sa pravidlom, že geografia musí byť postavená na cestovaní a výskume, no bola frustrovaná, že sa v tom čase vnímala výlučne ako mužská profesia. Nikdy ju nepozvali do rôznych geografických tímov, čo sa zmenilo, až keď mala okolo 50 rokov.

Prvá žena, ktorá sa vydala na veľmi ďaleké cesty

Prvú výpravu manželia Adamsovci uskutočnili do Južnej Ameriky parníkom. Strávili tam tri roky. Brodili sa cez džungle, púšte, vysokohorské priesmyky či rieky. Prešli 40-tisíc míľ a každú krajinu Južnej Ameriky.

Médiá o Harriet písali, že bola prvou bielou ženou, ktorá prešla extrémne vzdialené oblasti. Zaznamenala tradície a zvyky mnohých juhoamerických obyvateľov a preskúmala minulý a súčasný vplyv španielskeho kolonializmu. Podľa National Geographic bola prvou ženou, ktorá cestovala z Amazónie do Francúzskej Guyany, a tiež prvou ženou, ktorá vyliezla na stratovulkán El Misti v Peru. Prešla karibské ostrovy ako Trinidad, Kubu či Haiti a navštívila indiánske rezervácie v Spojených štátoch. Krátko nato prešla aj v Portugalsko a precestovala Francúzsko, Gibraltár, Egypt, Somaliland, Irak a Sudán, Mongolsko, Japonsko, Havaj, Čínu a Tichomorie.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie