fbpx

Hlasovanie v druhom kole volieb tureckého prezidenta sa skončilo

Reklama
EBE 25 Istanbul - Na snímke turecký prezidentský kandidát Kemal Kilièdaroglu vkladá hlasovací lístok do volebnej schránky v 2. kole prezidentských volieb v tureckom Istanbule 28. mája 2023. FOTO TASR/AP Turkish CHP party leader and Nation Alliance's presidential candidate Kemal Kilicdaroglu, and his wife Selvi Kilicdaroglu, vote at a polling station in Ankara, Turkey, Sunday, May 28, 2023. Voters in Turkey returned to the polls Sunday to decide whether the country's longtime leader stretches his increasingly authoritarian rule into a third decade, or is unseated by a challenger who has promised to restore a more democratic society. (AP Photo/Ali Unal)

Zdroj foto: TASR

V Turecku sa o 17.00 h miestneho času (16.00 h SELČ) zatvorili volebné miestnosti, v ktorých mohlo približne 64 miliónov voličov odovzdať svoje hlasy v druhom kole
prezidentských volieb.

Ako informovala agentúra AFP, predbežné výsledky jedných z najdôležitejších volieb v 100-ročnej histórii Turecka ako postosmanského štátu sa očakávajú neskôr vo večerných hodinách.

Do druhého kola volieb postúpili súčasný prezident Recep Tayyip Erdogan a kandidát spojenej opozície Kemal Kiličdaroglu.

V prvom kole, ktoré sa konalo 14. mája, ani jeden z kandidátov nedosiahol potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov — za Erdogana hlasovalo 49,5 percenta voličov, Kiličdaroglu získal takmer 45 percent hlasov.

Erdogan je predsedom vládnucej stredopravicovej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) a ako premiér a prezident je v Turecku pri moci 20 rokov. Pred prvým kolom volieb bol podľa prieskumov favoritom práve Kiličdaroglu. Politickí analytici sú však teraz skeptickí a predpokladajú, že Kiličdaroglove šance poraziť Erdogana nie sú veľké.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie