fbpx

J. Biden a K. McCarthy plánujú dosiahnuť dohodu o dlhovom strope do nedele

Reklama
President Joe Biden, joined by Vice President Kamala Harris, meets with his “Investing in America” Cabinet to discuss his economic agenda, Friday, May 5, 2023, in the Roosevelt Room of the White House. (Official White House Photo by Adam Schultz)

Zdroj foto: facebook.com

Americký prezident Joe Biden a predseda Snemovne reprezentantov republikán Kevin McCarthy uviedli, že dohodu o dlhovom strope chcú dosiahnuť do nedele 21. mája. USA by sa tak vyhli ekonomickej katastrofe v podobe defaultu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Po týždňoch trvajúcich sporov sa demokratický prezident a republikánsky šéf Snemovne reprezentantov v utorok (16. 5.) dohodli, že budú o probléme dlhového stropu rokovať priamo, keďže, ako povedal Biden, „iná alternatíva neexistuje“. Dohodu musia dosiahnuť a zároveň musí prejsť obidvomi komorami Kongresu do 1. júna. Vtedy už federálna vláda nebude mať dosť peňazí na plnenie svojich finančných záväzkov.

Republikáni, ktorí kontrolujú Snemovňu reprezentantov, sa doteraz nedokázali s Bidenom dohodnúť na zvýšení dlhového stropu zo súčasnej úrovne 31,4 bilióna USD (29 biliónov eur). Republikáni uviedli, že sú ochotní limit pre dlh zvýšiť, avšak iba v prípade, že demokrati budú súhlasiť so znížením výdavkov.

Na otázku novinárov, či je dohoda o zvýšení dlhového stropu možná do nedele, keď sa americký prezident vráti zo samitu G7 v Japonsku, McCarthy povedal, že „sa to dá zrealizovať“. Biden zasa pred svojím odchodom do Japonska uviedol, že počas tohto obdobia bude s kongresmanmi v telefonickom kontakte a po návrate sa s nimi opätovne stretne.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie