fbpx

J.Yellenová: Ak sa nezvýši dlhový strop, USA 5. júna hrozí platobná neschopnosť

Reklama
JB 31 Niigata - Americká ministerka financií Janet Yellenová (vpravo) a šéf Federálnej rezervy Jerome Powell sa rozprávajú pred stretnutím ministrov financií a guvernérov Centrálnej banky skupiny G7 v japonskom meste Niigata 12. mája 2023. FOTO TASR/AP U.S. Federal Reserve Chairman Jerome Powell, left, talks with Treasury Secretary Janet Yellen, wait for a group photo session of G7 finance ministers and central bank governors with invited non-G7 countries' counterparts, at Toki Messe in Niigata, Japan, on Friday, May 12, 2023. (AP Photo/Shuji Kajiyama)

Zdroj foto: TASR

Spojené štáty zrejme budú mať dostatok prostriedkov do 5. júna, uviedlo americké ministerstvo financií. TASR o tom informuje na základe správy CNCB.

Americká ministerka financií Janet Yellenová v piatok (26. 5.) uviedla, že Spojené štáty budú mať pravdepodobne dostatočné rezervy na to, aby do 5. júna odložili prípadnú platobnú neschopnosť. Pôvodne sa predpokladalo, že ak sa politici nedohodnú na zvýšení dlhového stropu, USA sa môžu dostať do platobnej neschopnosti už 1. júna. Takto majú demokrati a republikáni o niečo viac času na rokovania.

„V súčasnosti odhadujeme, že ministerstvo financií nebude mať dostatok zdrojov na splnenie vládnych záväzkov, ak Kongres do 5. júna nezvýši dlhový strop alebo nepozastaví jeho platnosť,“ uviedla Yellenová v liste šéfovi Snemovne reprezentantov Kevinovi McCarthymu.

Nový dátum poskytuje priestor potrebný pre rokovania medzi Bielym domom a republikánmi, ktoré sa podľa všetkého blížia ku kompromisnej dohode o zvýšení dlhového stropu na dva roky.

Predtým bol takzvaný dátum X aktualizovaný naposledy 1. mája, keď Yellenová Kongresu oznámila, že Spojené štáty majú k dispozícii dostatok hotovosti na plnenie svojich záväzkov „do začiatku júna“.

Yellenová však v liste McCarthymu zdôraznila, že rezervy ministerstva financií sú už alarmujúco nízke a že ministerstvo musí prijímať mimoriadne opatrenia, aby malo dostatok prostriedkov na krytie záväzkov do spomínaného 5. júna.

Spory týkajúce sa dlhového stropu spôsobili, že agentúra Fitch umiestnila najvyšší rating Spojených štátov do režimu sledovania z dôvodu jeho potenciálneho zníženia.

Predstavitelia Medzinárodného menového fondu (MMF) v piatok vo svojom predbežnom výročnom hodnotení Spojených štátov napísali, že „spory týkajúce sa federálneho dlhového stropu by mohli vytvoriť ďalšie systémové riziko pre americkú aj globálnu ekonomiku, ktorému by sa dalo úplne vyhnúť“.

Ak by sa Spojené štáty technicky dostali do platobnej neschopnosti, teda ak by neplnili svoje záväzky, aj keď len niekoľko dní, mohlo by to zvýšiť úrokové sadzby a podkopať dôveru v americký dolár. Podľa ekonómov súperi USA, a predovšetkým Rusko a Čína, s potešením sledujú súčasnú patovú situáciu v súvislosti s dlhovým stropom. Vedia totiž, že by mohli profitovať z oslabenia dôvery v americký dolár.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie