fbpx

Japonsko uvalilo na Rusko nové sankcie

Reklama
JB 40 Hirošima - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (v¾avo) a japonský premiér Fumio Kišida stoja pred Pamätníkom obetiam zhodenia atómovej bomby po tom, ako položili veniec v rámci summitu skupiny G7 (siedmich najbohatších ekonomík sveta) v japonskom meste Hirošima 21. mája 2023. FOTO TASR/AP Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, left, and Japanese Prime Minister Fumio Kishida, pose for a photo after laying wreath in front of the Cenotaph for the Victims of the Atomic Bomb at the Hiroshima Peace Memorial Park, after he was invited to the Group of Seven nations' summit in Hiroshima, western Japan, Sunday, May 21, 2023. (AP Photo/Eugene Hoshiko, Pool)
Zdroj foto: TASR

Japonsko oznámilo v piatok nové sankcie, ktoré sa rozhodlo uvaliť na Rusko v súvislosti s jeho inváziou na Ukrajinu. Terčom nových opatrení je ruská armáda, stavebný aj strojárenský priemysel.

Mnohé krajiny uvalili rozsiahle sankcie na Rusko už bezprostredne po vypuknutí invázie z vlaňajšieho februára, zo strany Kyjeva a jeho spojencov však zaznievajú čoraz silnejšie výzvy na tvrdšie opatrenia voči Moskve.

Najnovšie japonské sankcie nasledujú po summite G7, ktorý prebiehal minulý týždeň v Hirošime. Lídri najvyspelejších ekonomík sveta sa na ňom dohodli, že „Rusko zbavia technológií, priemyselných zariadení a služieb, ktoré podporujú jeho vojnovú mašinériu“.

Nové japonské sankcie zahŕňajú „zmrazenie aktív ruských jednotlivcov a skupín, zákaz vývozu tovaru do ruských organizácií prepojených s armádou, ako aj zákaz vývozu stavebných a inžinierskych služieb do Ruska,“ povedal hovorca japonskej vlády.

Zmrazenie aktív sa týka 17 osôb a 78 skupín vrátane vysokopostavených vojenských predstaviteľov. Medzi 80 organizáciami, na ktoré sa zase vzťahujú vývozné obmedzenia, je napríklad aj ruský mobilný operátor MegaFon.

Hovorca japonskej vlády zároveň skritizoval novú dohodu o rozmiestnení ruských taktických jadrových zbraní do Bieloruska, ktorá podľa neho prispeje k ďalšej eskalácii napätia. Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko vo štvrtok uviedol, že Moskva už začala s presunom týchto zbraní na územie jeho krajiny.

„Japonsko, ktoré ako jediná krajina utrpelo počas (druhej svetovej) vojny bombardovanie atómovými bombami, nemôže nikdy tolerovať ruskú hrozbu jadrovými zbraňami, nehovoriac o ich použití,“ uviedol hovorca.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie