fbpx

Japonský jen klesol k doláru najnižšie za 34 rokov, minister varuje pred intervenciou

Reklama
Kurz japonskej meny klesá od minulého týždňa, kedy Japonsko prvýkrát od roku 2007 zvýšilo úrokové sadzby. Zdroj: Unsplash/Jun Rong Loo

Kurz japonskej meny sa pri obchodovaní v Ázii prepadol voči doláru do blízkosti hranice 152 jenov. Príčinou je očakávanie, že japonská centrálna banka zachová svoj uvoľnený postoj k menovej politike aj napriek nedávnemu zvýšeniu základnej sadzby, uviedla agentúra Kjódó. Japonský minister financií varoval pred intervenciami na devízovom trhu.

Mena oslabila až na 151,97 jenov za dolár. To je najnižšia hodnota od roku 1990, kedy v Japonsku spľasla bublina na trhu s nehnuteľnosťami a následne aj s akciami. Po deviatej hodine stredoeurópskeho času dolár k jenu vykazoval rast o 0,1 percenta a pohyboval sa okolo 151,70 jenu. Kurz eura voči jenu bol takmer bez zmeny a predstavoval 164,07 JPY. Euro voči doláru v rovnakom čase odpisovalo 0,1 percenta na 1,0827 USD.

Investori predávali jeny za doláre okrem iného preto, že medzi Japonskom a Spojenými štátmi sú veľké rozdiely v úrokových sadzbách a centrálne banky oboch krajín vykonávajú odlišnú menovú politiku. Americká centrálna banka (FED) nechala na začiatku tohto mesiaca úrokové sadzby bez zmeny, ale očakáva sa, že tento rok úroky trikrát zníži. Člen menového výboru japonskej centrálnej banky Naoki Tamura uviedol, že krátkodobé úrokové sadzby zatiaľ zostanú blízko nuly, hoci centrálna banka urobila krok k normalizácii svojej menovej politiky, keď minulý týždeň ukončila záporné úrokové sadzby.

Minister hrozí rozhodnými krokmi

Japonský minister financií Šuniči Suzuki po ďalšom poklese jenu vyhlásil, že úrady by mohli podniknúť „rozhodné kroky“. Tento výraz použil na jeseň roku 2022, kedy Japonsko naposledy intervenovalo na trhu, aby zastavilo oslabenie svojej meny. Vtedy kurz dolára k jenu predstavoval 151,94 JPY. Minister dodal, že vláda vývoj na trhu pozorne sleduje.

Podobne sa vyjadril aj guvernér centrálnej banky Kazuo Ueda. Upozornil, že pohyby mien patria medzi faktory, ktoré majú veľký vplyv na ekonomiku a ceny. Slabšie len zdražuje dovoz do Japonska, čo podporuje infláciu, na druhej strane ale zlacňuje vývoz.

Kurz japonskej meny klesá od minulého týždňa, kedy Japonsko prvýkrát od roku 2007 zvýšilo úrokové sadzby, čo znamenalo aj zmenu v jeho doterajšej menovej politike. K faktorom, ktoré majú negatívny dopad na jen, patrí využitie japonskej meny pri obchodoch nazývaných carry trades, ktoré využívajú rozdiely v úrokových sadzbách. Investori si požičiavajú v mene krajiny s nízkymi úrokovými sadzbami a získané prostriedky investujú v krajine s vyššími úrokmi.

V aktuálnom štvrťroku je japonský jen najhoršie prosperujúcou hlavnou menou. Voči doláru zatiaľ klesol o viac ako sedem percent, upozornila agentúra Reuters.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie