Projekt Iter, ktorý spája 35 krajín, má prelomový cieľ vytvoriť čistú a neobmedzenú energiu, no mení sa na „najviac meškajúci a nákladovo nafúknutý vedecký projekt v histórii,“ píše theguardian.com.
Bol to projekt, ktorý sľuboval „slnko“. Vedci mali použiť najpokročilejšiu technológiu na svete na navrhnutie stroja, ktorý by mohol generovať atómovú fúziu – proces, ktorý poháňa hviezdy – a tým vytvoriť lacný a neškodlivý zdroj energie.
Toto bol pôvodný cieľ Medzinárodného termonukleárneho experimentálneho reaktora (Iter), ktorý sa 35 krajín – vrátane európskych štátov, Číny, Ruska a USA – dohodlo vybudovať v Saint-Paul-lez-Durance v južnom Francúzsku s počiatočnými nákladmi 6 miliárd dolárov. Práce začali v roku 2010 s tým, že do roku 2020 budú prebiehať reakcie produkujúce energiu.
Potom však nastúpila realita. Prekročenie nákladov, Covid, korózia kľúčových súčiastok, náhle redizajny a konfrontácie s úradníkmi pre jadrovú bezpečnosť spôsobili meškania, ktoré znamenajú, že Iter nebude pripravený ďalšiu dekádu, ako práve oznámili. Ešte horšie je, že reakcie produkujúce energiu nebudú generované do roku 2039, zatiaľ čo rozpočet Iteru – ktorý už vzrástol na 20 miliárd dolárov – sa zvýši o ďalších 5 miliárd.
Iné odhady naznačujú, že konečná cena by mohla výrazne prekročiť túto sumu a urobiť z Iteru „najviac meškajúci a najviac nákladovo nafúknutý vedecký projekt v histórii“, varoval časopis Scientific American. Časopis Science jednoducho uviedol, že Iter je teraz vo „veľkých problémoch“, zatiaľ čo Nature poznamenal, že projekt bol „postihnutý sériou zdržaní, prekročení nákladov a manažérskych problémov“.
Desiatky súkromných spoločností teraz ohrozujú vytvorenie fúznych reaktorov v kratšom časovom horizonte, varujú vedci. Medzi ne patria Tokamak Energy v Oxforde a Commonwealth Fusion Systems v USA.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)