fbpx

Južná Kórea vyslala na obežnú dráhu Zeme osem družíc

Reklama
EBE 28 Naro - Na snímke štart juhokórejskej rakety Nuri, ktorá vyniesla na obežnú dráhu Zeme osem vesmírnych družíc vo štvrtok 25. mája 2023. Trojstupòová nosná raketa KSLV-II na kvapalné palivo odštartovala z vesmírneho strediska Naro na juhu krajiny o 18.24 h miestneho èasu (11.24 h SELÈ). Nuri zhruba 13 minút po štarte umiestnila osem satelitov na stanovenú orbitu nachádzajúcu sa približne 550 kilometrov nad zemským povrchom. Krátko nato s družicami nadviazala spojenie juhokórejská výskumná stanica v Antarktíde. FOTO TASR/AP In this photo released by the Korea Aerospace Research Institute, the Nuri rocket lifts off from a launch pad at the Naro Space Center in Goheung, South Korea, Thursday, May 25, 2023. South Korea launched the commercial-grade satellite Thursday for the first time as part of its growing space development program, as rival North Korea is pushing to place its first military spy satellite into orbit. (Korea Aerospace Research Institute via AP)
Zdroj foto: TASR

Juhokórejská raketa Nuri vo štvrtok vyniesla na obežnú dráhu Zeme osem vesmírnych družíc. Oznámila to juhokórejská vláda.

Trojstupňová nosná raketa KSLV-II na kvapalné palivo odštartovala z vesmírneho strediska Naro na juhu krajiny o 18.24 h miestneho času (11.24 h SELČ).

Nuri zhruba 13 minút po štarte umiestnila osem satelitov na stanovenú orbitu nachádzajúcu sa približne 550 kilometrov nad zemským povrchom. Krátko nato s družicami nadviazala spojenie juhokórejská výskumná stanica v Antarktíde, uviedlo kórejské ministerstvo pre vedu.

Štart nosnej rakety bol naplánovaný už na stredu, no bol odložený pre technické problémy, ktoré sa cez noc podarilo odstrániť. Ako uviedla agentúra Jonhap, ide o kľúčovú misiu pre juhokórejský vesmírny program. Soul totiž týmto krokom potvrdil, že pomocou vlastných technológii je schopný vynášať satelity na obežnú dráhu Zeme. Juhokórejská raketa Nuri vo štvrtok vyniesla na obežnú dráhu Zeme osem vesmírnych družíc. Oznámila to juhokórejská vláda.

Trojstupňová nosná raketa KSLV-II na kvapalné palivo odštartovala z vesmírneho strediska Naro na juhu krajiny o 18.24 h miestneho času (11.24 h SELČ). Nuri zhruba 13 minút po štarte umiestnila osem satelitov na stanovenú orbitu nachádzajúcu sa približne 550 kilometrov nad zemským povrchom. Krátko nato s družicami nadviazala spojenie juhokórejská výskumná stanica v Antarktíde, uviedlo kórejské ministerstvo pre vedu.

Štart nosnej rakety bol naplánovaný už na stredu, no bol odložený pre technické problémy, ktoré sa cez noc podarilo odstrániť. Ako uviedla agentúra Jonhap, ide o kľúčovú misiu pre juhokórejský vesmírny program. Soul totiž týmto krokom potvrdil, že pomocou vlastných technológii je schopný vynášať satelity na obežnú dráhu Zeme.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie