fbpx

HOAX: Bulhari nedostávali povolávacie rozkazy, ako tvrdí muž v nepravdivom videu

Reklama
Tisíce používate¾ov sociálnych sietí zdie¾ali na prelome apríla a mája video o tom, že bulharskí muži zaèali dostáva povolávacie rozkazy. Dokument, ktorý sa vo videu objaví, však nie je povolávací rozkaz. Ide o list, ktorý bulharské ozbrojené sily pravidelne zasielajú armádnym záložníkom za úèelom aktualizácie vojenskej evidencie. TASR na dezinformácie upozoròuje v spolupráci s tlaèovou agentúrou AFP. FOTO: TASR/AFP
Zdroj foto: TASR

Tisíce používateľov sociálnych sietí zdieľali na prelome apríla a mája video o tom, že bulharskí muži začali dostávať povolávacie rozkazy. Dokument, ktorý sa vo videu objaví, však nie je povolávací rozkaz. Ide o list, ktorý bulharské ozbrojené sily pravidelne zasielajú armádnym záložníkom za účelom aktualizácie vojenskej evidencie.

V približne dvojminútovom videu ukazuje muž dokument v bulharčine s tým, že ide o aktuálny bulharský povolávací rozkaz. Muž ďalej tvrdí, že v Bulharsku prebehla aj cvičná mobilizácia. Podľa neho sa Bulharsko pripravuje na priame zapojenie sa do vojny na Ukrajine.

Dokument vo videu však nie je povolávací rozkaz, ale list zaslaný armádnym úradom so sídlom v bulharskom hlavnom meste Sofia. Píše sa v ňom, že adresát sa má dostaviť na úrad 5. apríla 2023 o 17:00 a upozorňuje, že pokiaľ tak neurobí, vystavuje sa pokute.

Tlačové oddelenie bulharského ministerstva obrany pre agentúru AFP uviedlo, že nejde o povolávací rozkaz a nijako nesúvisí s cvičnou mobilizáciou či s vojnou na Ukrajine. List je podľa ministerstva súčasťou vedenia databázy záložného personálu vo vojenskej evidencii. Záložníci sú pritom definovaní ako všetci občania, ktorí absolvovali základný vojenský výcvik.

Bývalý bulharský minister obrany a súčasný šéf Centra pre riadenie bezpečnosti so sídlom v Sofii Todor Tagarev tiež potvrdil, že list nie je povolávací rozkaz. Tí, ktorí takýto list dostanú, sa musia dostaviť osobne, čo armáde pomáha udržiavať si prehľad o svojich záložných silách. Oznámenie podľa neho slúži iba na tento účel, nejde o príkaz na mobilizáciu.

Podľa zákona o zálohách ozbrojených síl Bulharskej republiky by záložníci dostali povolávací rozkaz iba v prípade mobilizácie, ku ktorej by zase došlo iba po vyhlásení stanného práva alebo vojnového stavu. Zákon o obrane a ozbrojených silách Bulharskej republiky zasa uvádza, že stanné právo a vojnový stav vyhlasuje Národné zhromaždenie alebo prezident republiky dekrétom, čo je stanovené v bulharskej ústave. K niečomu takému však k 24. máju 2023 nedošlo.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie