Keď bola reklama umením: TAKTO vyzerali staré plagáty Škody, je to poriadna dávka NOSTALGIE

Škoda, plagáty, retro
Ilustračné obrázky Zdroj: Pexels/Guriqbal Billing; Škoda Auto Slovensko
Reklama

V období, keď marketing automobiliek ešte nestaval na algoritmoch a dátach o správaní používateľov, zohrávali reklamné plagáty kľúčovú úlohu v komunikácii značiek so svetom. Ani Škoda, výrobca z Mladej Boleslavi, nebola výnimkou. Jej historické prospekty a vývozné reklamy dnes poskytujú nielen vizuálny zážitok, ale aj pohľad do technickej, politickej a ekonomickej minulosti, ktorá tieto materiály ovplyvňovala.

Za mnohými z týchto vizuálnych materiálov stáli významní umelci ako grafik František Kardaus či známy fotograf Vilém Heckel, pripomína portál Auto Bild. Ich úlohou bolo vytvoriť atraktívnu vizuálnu identitu, ktorá by presvedčila zákazníkov zo zahraničia, že vozidlá z Československa stoja za pozornosť. A často sa im to aj podarilo – vývoz automobilov smeroval do krajín západnej Európy, Latinskej Ameriky či Austrálie, čím sa do plánovaného hospodárstva dostávali cenné devízy.

Škoda 1102 vo variantoch Sedan a Roadster z roku 1949. Zdroj: Škoda Auto Slovensko

Plagáty boli umeleckým dielom

Zatiaľ čo na plagátoch dominovali krásne scenérie a detailné vyobrazenie technických inovácií, realita bežného československého motoristu bola podstatne skromnejšia. Mnohí čakali na auto celé roky. Po skončení vojny, keď bola továreň poškodená sovietskym bombardovaním, sa výroba síce rýchlo obnovila, no v roku 1946 bola automobilka znárodnená a zaradená pod štátny podnik AZNP.

Škoda 1101 na obchodnom prospekte v Dánsku z roku 1946. Zdroj: Škoda Auto Slovensko

V 50. rokoch sa na trhu objavili modely Škoda 1200 a 1201, známe aj pod názvom „Sedan“. Tieto vozidlá zaujali modernou celokovovou karosériou a technickým spracovaním, ktoré nezaostávalo za konkurenciou zo Západu. Napriek tomu sa ich väčšina dostala do rúk štátnych inštitúcií a bežní občania museli rokmi čakať v poradovníkoch. Napríklad v roku 1955 smerovalo z viac než 12-tisíc vyrobených áut na domáci trh len niečo vyše 1600 kusov.

Nový model, nový začiatok

Zásadný technologický posun priniesla značka v roku 1964, keď uviedla model Škoda 1000 MB. Išlo o prvé vozidlo značky so samonosnou karosériou a modernizovaným výrobným procesom. Pre jeho výrobu vznikli nové haly známe ako „nový závod“ v Mladej Boleslavi. Tento model si vďaka dobrému pomeru ceny a spoľahlivosti našiel svojich priaznivcov aj mimo východného bloku. Kuriozitou je, že kombi verzia Octavie sa montovala v Čile a medzi miestnymi farmármi sa stala veľmi obľúbenou. Aj v časoch izolácie si značka dokázala nájsť cestu k zákazníkom za hranicami.

Škoda Rapid Zdroj: Škoda Auto Slovensko

Značka, ktorá prežila zmeny režimov

Škoda prešla turbulentným obdobím ôsmich päťročníc a mnohých politicko-ekonomických zmien. Automobily sa vyrábali podľa plánu, nie podľa skutočného dopytu. Počet vyrobených áut určoval štát, no napriek týmto obmedzeniam si značka udržala technologický vývoj a výrobnú kontinuitu.

Škoda Felicia Zdroj: Škoda Auto Slovensko

Po roku 1989, po páde socialistického režimu, sa automobilka ocitla v úplne nových podmienkach. Trhové prostredie prinieslo nové výzvy, ale aj príležitosti. Zo štátneho podniku sa stala moderná spoločnosť schopná konkurovať na globálnom trhu.

Od papiera k medzinárodnému úspechu

Dnes patrí Škoda Auto medzi rešpektované automobilky s celosvetovým dosahom. No nostalgické plagáty z minulosti nám pripomínajú dobu, keď značku nepredávali kliknutia, ale výtvarný talent, nápady a schopnosť vizuálne rozprávať príbeh. Práve vďaka tomuto prístupu si Škoda začala budovať dôveru – ešte v časoch, keď sa marketing robil štetcom a ceruzou, nie softvérom a číslami.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Veda a technológie