fbpx

Kiličdaroglu sprísnil svoj rétoriku; sľúbil, že z Turecka vyženie utečencov

Reklama
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Samsun Mitingi’nde konuştu. (Fotoğraf: Alp Eren Kaya)
Zdroj foto: facebook/K.Kilicdaroglu

Turecký prezidentský kandidát Kemal Kiličdaroglu sprísnil svoju rétoriku a vo štvrtok prisľúbil, že po víťazstve vo voľbách pošle z krajiny späť do vlasti milióny migrantov.

Kiličdaroglu predniesol svoj prvý verejný príhovor po prvom kole prezidentský volieb, ktoré sa uskutočnilo v nedeľu. Kiličdaroglu sa v ňom umiestnil na druhom mieste za súčasným tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom, proti ktorému sa v druhom kole volieb postaví 28. mája.

„Erdogan, neochránil si naše hranice a česť našej krajiny. Úmyselne si do tejto krajiny priviedol desať miliónov utečencov… Hneď, ako budem pri moci, ich všetkých pošlem späť domov,“ vyhlásil Kiličdaroglu. Výrazne tak sprísnil svoj tón zrejme v snahe získať na svoju stranu pred druhým kolom prezidentský volieb ultranacionalistov, domnieva sa AFP.

Kiličdaroglu získal v nedeľňajšom prvom kole volieb o takmer päť percentuálnych bodov menej ako Erdogan. Ide však o najlepší výsledok opozičného kandidáta za uplynulých dvadsať rokov vlády tureckého lídra. Stále to však bolo menej, než predpovedali predvolebné prieskumy.

V snahe získať viac voličov a poraziť Erdogana sa Kiličdaroglu plánuje stretnúť aj s pravicovým kandidátom Sinanom Oganom, ktorý skončil v prvom kole tretí so ziskom 5,2 percenta hlasov. To, na koho stranu sa prikloní jeho približne 2,8 milióna voličov, môže byť v druhom kole rozhodujúce.

Ogan však ešte ani jedného z kandidátov verejne nepodporil a je otázne, či by dokázal zmobilizovať svojich voličov, aby volili kandidáta, ktorého bude preferovať.

Podľa údajov OSN je v Turecku v súčasnosti asi 3,9 milióna utečencov vrátane Sýrčanov. Kiličdaroglu pritom nepodložil svoje tvrdenia o desiatich miliónoch utečencov žiadnymi dátami, všíma si DPA.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie