fbpx

Kliešťová encefalitída začína nenápadne, varuje lekárka. Aké sú jej ďalšie príznaky?

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: Freepik, Pexels/ Erik Karits)

Kliešťová encefalitída pripomína v prvej fáze nákazy chrípku. Typické príznaky závažného ochorenia sa prejavia až neskôr. 

Ochorenie prebieha v dvoch fázach. „Tá prvá viac pripomína chrípku ako postihnutie nervového systému. Môže to byť mätúce aj pre samotných lekárov. Na kliešťovú encefalitídu sa najprv nemyslí,“ upozornila infektologička Kliniky infekčných chorôb pri Nemocnici Na Bulovce Dita Smíšková pre Prima News.

Nie je nezvyčajné, že nákaza prebehne bez vonkajších znakov, napríklad začervenanie kože v mieste, kde sa kliešť zahryzol. „Nákazu môžu prenášať aj larvy, ktoré veľmi ľahko prehliadneme. Škvrna na tele sa vytvorí, ak je roztoč infikovaný lymskou boreliózou,“ popísala Smíšková.

Tohtoročná kliešťová sezóna je podľa lekárky dramatickejšia. „Za posledné roky sa pohybujeme v intervale 500 až 800 prípadov kliešťovej encefalitídy, výskyt sa nedarí znížiť. Tento rok však nemáme optimistické vyhliadky, pretože sme doteraz zaznamenali o 50 percent prípadov viac ako minulý rok,“ priblížila lekárka.

Pacientka Barbora Pompe, ktorá si ochorením prešla, popísala, čo ju donútilo navštíviť lekára. „Počas minulého marca som cítila sťahovavú bolesť kĺbov, zubov i hlavy. Doktor tento stav prisúdil jarnej únave. Pri ďalšej návšteve odbery nič nepreukázali, avšak cielený test na kliešťovú encefalitídu sme nevykonávali.“

Na Veľkú noc už spala až 20 hodín denne. „Po troch dňoch som si radšej zavolala záchranku. Na neurológii ihneď spozorneli kvôli možnej nákaze kliešťom. Po týždni v nemocnici mi nastal pokojový režim. Po troch týždňoch som však mala akýsi záchvat – dodnes nikto neidentifikoval, o aký druh išlo,“ priblížila pacientka a dodala, že následne musela podstúpiť ďalšiu liečbu.

Hoci sa proti lymskej borelióze vieme účinne brániť len našou pozornosťou po príchode z prírody, proti druhej menovanej sa dá účinne chrániť pomocou očkovania, ktoré je možné absolvovať v akejkoľvek časti roka.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie