Kryptomenové podvody na Slovensku: Kto stojí za stratou miliónov?

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: TASR/DPA

Na Slovensku sa v posledných rokoch objavili spoločnosti spojené s kryptomenami, ktoré čelia vážnym otázkam o svojom fungovaní.

Jednou z najznámejších je Seif.Finance, ktorá prostredníctvom rôznych sprostredkovateľov láka ľudí na vysoké výnosy z investícií do kryptomien a NFT. Ich činnosť sa však stretla s ostrou kritikou od Národnej banky Slovenska (NBS), ktorá varuje pred nejasnými obchodnými praktikami. Píše o tom index.sme.sk.

Podvod za milióny

Košičan Peter Béreš čelí obvineniam z podvodu za 50 miliónov eur. Jeho spoločnosti Axe Capital Group a Zizzy SE mali presviedčať ľudí, aby investovali do kryptomien, pričom len malá časť peňazí bola skutočne investovaná. Väčšina prostriedkov skončila mimo firiem cez pochybný systém pôžičiek. Vyšetrovatelia tvrdia, že išlo o Ponziho schému, kde sa klienti ocitli na strane straty.

Nejasné prepojenia a praktiky firiem

Seif.Finance, registrovaná na Kajmanských ostrovoch, láka investorov na platformu, ktorá údajne umožňuje bezpečné obchodovanie s kryptomenami. Táto firma však nemá transparentnú štruktúru majiteľov, čo vzbudzuje pochybnosti. Mnohí klienti tvrdia, že k svojim peniazom sa nedokážu dostať, pričom ich kontaktné osoby sa často menia alebo s nimi úplne prestávajú komunikovať.

Agresívny marketing a obťažujúce telefonáty

Firmy ako SalesForce Agency získavajú nových klientov prostredníctvom nevyžiadaných telefonátov, často s kontroverzným obsahom. Podľa klientov pracovníci niekedy počas hovorov priznávajú užívanie drog alebo komunikujú neprofesionálne. Jeden z obchodníkov dokonca priznal, že počas hovorov používal motivačné skripty, ktoré prirovnávali ich činnosť k známemu filmu Vlk z Wall Street.

NBS upozorňuje, že investovanie do kryptomien cez nejasné platformy nesie vysoké riziká. Právnici a odborníci na kryptomeny varujú pred firmami, ktoré neponúkajú dostatok informácií o svojej štruktúre či histórii. Zároveň zdôrazňujú, že spotrebitelia by mali investovať len toľko, koľko si môžu dovoliť stratiť, a vyhnúť sa obchodovaniu pod nátlakom.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie