fbpx

Kuba sa pripravuje na masívnu infláciu. Liter benzínu tam bude stáť vyše 5 eur

Ilustračná fotografia. Zdroj: freepik.com

Kubánci sa pripravujú na extrémne vysokú vlnu inflácie. Tamojšia vláda totiž pred týždňom predstavila podrobnosti svojho úsporného plánu, ktorý podľa ekonómov ovplyvní takmer všetky oblasti už aj tak umierajúcej ekonomiky. Kubánska stratégia sa opiera najmä o zdraženie pohonných hmôt. Cena jedného litra benzínu tam od februára najskôr vyletí v prepočte na vyše 5 eur.

Kubánsky premiér Manuel Marrero počíta so zvýšením cien – kubánska ekonomika je do veľkej miery centrálne riadená – aj daní v mnohých oblastiach tamojšej ekonomiky. Zároveň má dôjsť k prudkému zníženiu dotácií. Úloha je jasná: výrazné zníženie prudko rastúceho kubánskeho rozpočtového deficitu, ktorý podľa odhadov za minulý rok presiahol hranicu 18 percent hrubého domáceho produktu. Rozpočtové úspory ale môžu odistiť inflačnú bombu, uviedla agentúra Reuters.

Úrady na Kube v minulých dňoch informovali o tom, že cena benzínu a nafty na čerpacích staniciach sa začiatkom februára zvýši takmer päťnásobne. Analytici ale varujú kubánsku vládu, že zdraženie pohonných hmôt sa následne môže citeľne prejaviť aj v cenách ďalších položiek. Firmám totiž vzrastú náklady, ktoré sa následne budú snažiť preniesť na spotrebiteľov.

Kubánska komunistická vláda uviedla, že cena jedného litra benzínu sa zvýši z 25 kubánskych pesos na 132. V prepočte tak Kubánci budú za liter benzínu platiť zhruba 5 eur. Okrem toho ale Kubánci musia počítať s tým, že zdražie aj nafta, zemný plyn alebo elektrina. V prípade týchto komodít ale nebude zdraženie také výrazné.

Riešenie nedostatku pohonných hmôt

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie