fbpx

Kuffa bude vysvetľovať let vrtuľníkom ponad Malú Fatru. Štátny tajomník zahmlieva o lete aj o orloch

Reklama
Na snímke Filip Kuffa. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Štátny tajomník ministerstva životného prostredia Filip Kuffa (SNS) by mal vysvetľovať okolnosti letu vrtuľníkom ponad územia Malej Fatry na mimoriadnom Výbore Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Zasadnutie iniciovali poslanci opozície, ktorí žiadajú vyvodenie politickej zodpovednosti.

Ako sme nedávno informovali, Filip Kuffa letel vrtuľníkom 5. apríla nad Rozsutcami v Národnom parku Malá Fatra. V týchto lokalitách je kvôli ochrane hniezd orlov a sokolov zakázaný pohyb turistov. V Snilovskom sedle nakrútil video, v ktorom hovoril, že trávi veľa času v teréne. Na let vrtuľníka upozornili aj tvnoviny.sk.

Denník N píše, že vrtuľník Robinson R44 Raven s registračnou značkou OK-STR vyštartoval o 10:50 h. Nízkym letom obletel ponad centrum a vyrazil smerom na Zázrivú. Po dvoch hodinách sa vracal nazad smerom na Žilinu.

Vrtuľník vlastní prepravná firma Industry-logistik s. r. o. Ostrava, ktorej konateľom je Jaroslav Strakoš s trvalým bydliskom v Opave. Ten na otázky denníka však neodpovedal. Nie je teda jasné, prečo štátny tajomník letel s touto spoločnosťou, koľko let stál ani kto ho platil. Zmluva s českou firmou nie je ani v centrálnom registri zmlúv štátu.

Podľa opozície ide o papalášizmus

Let vrtuľníkom bol podľa opozície nelegálny. Tamara Stohlová (Progresívne Slovensko) uviedla, že helikoptéra letela bez povolenia ponad najprísnejšie chránené územia Malej Fatry, čím sa priamo ohrozili napríklad hniezdiace vzácne vtáky. Podľa jej slov incident naplno odhalil aroganciu moci a papalášizmus tejto vlády.

Opozíční poslanci ďalej pripomenuli, že do tejto oblasti sa bežný človek počas jarnej uzávery nedostane ani po turistickej trase. Kuffovu reakciu po zverejnení kauzy označila za plnú zavádzania, útokov a vyhrážania sa, dodáva TASR.

Ministerstvo ničom nevie

„Ministerstvo životného prostredia SR nemá vedomosť o spomínaných aktivitách Filipa Kuffu,“ uviedol odbor komunikácie envirorezortu. „V prípade podozrenia z takéhoto porušenia legislatívy je možné obrátiť sa na príslušné orgány – či už políciu alebo Slovenskú inšpekciu životného prostredia,“ tvrdí odbor. Deklaruje, že je preň dôležité, aby každé porušenie platnej legislatívy bolo riadne vyšetrené, píšu topky.sk.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie