fbpx

Kvôli sporu o výpoveď zhodil na súde starostu zo schodov, dostal podmienku. Muž podal sťažnosť na Ústavný súd

Reklama
Nervy na uzde neudržal po súde ohľadom výpovede z práce zamestnanec jedného z juhočeských miest. Zdroj: Reprofoto/Novinky.cz

Nervy na uzde neudržal po súde ohľadom výpovede z práce zamestnanec jedného z juhočeských miest. Po konci procesu totiž priamo v súdnej budove zhodil zo schodov starostu, ktorý v spore mesto reprezentoval. Vyfasoval za to podmienku, proti ktorej neúspešne bojoval až na Ústavnom súde s tvrdením, že to na neho starosta narafičil. Informoval o tom dnes portál novinky.cz.

K incidentu došlo v septembri 2021 priamo v budove českobudějovického krajského súdu. Potom, čo sa muž dozvedel, že bol v spore neúspešný a navyše bude musieť uhradiť súdne náklady vo výške takmer 40-tisíc korún (približne 1500 eur), vrazil na schodoch do starostu mesta, jeho názov súd anonymizoval.

Muž spadol a udrel sa hlavou o schod. Utrpel pri tom otras mozgu, pomliaždenie hlavy a podvrtnutie krčnej chrbtice.

Okresný a potom krajský súd útočníka potrestali za ublíženie na zdraví sedemmesačným väzením s podmienečným odkladom na rok a pol. Muž sa s trestom odmietol zmieriť a s tvrdením, že sa ničoho nedopustil a povedal, že všetko bolo len zinscenované divadlo.

Najvyšší súd ale jeho argumenty nevypočul.

„Nie je možné odmietnuť motiváciu k napadnutiu poškodeného, ​​ktorý odmietal návrat obvineného do zamestnania a stelesňoval ako starosta mesta stranu v spore víťaznú, navyše oprávnenú požadovať trovy konania,“ uviedli sudcovia.

Tie nepresvedčil ani znalecký posudok z biomechaniky, ktorým sa obžalovaný oháňal a ktorý operoval s tým, že k pádu došlo vplyvom nestability chôdze alebo straty rovnováhy.

„Poškodený označil za primárny dôvod svojho pádu strčenia zo strany obvineného, ​​ktoré ešte len viedlo k tomu, že stratil stabilitu a spadol zo schodov,“ pripomenuli sudcovia.

Ani neúspech na Najvyššom súde muža nezastavil a podal sťažnosť na Ústavný súd.

„Aj v ústavnej sťažnosti argumentuje podobne ako pred trestnými súdmi. Nedbá kompetencie Ústavného súdu, ktorý zjavne vníma len ako „štvrtú“ inštanciu súdneho preskúmania. Preto nemá zmysel, aby súd už po štvrtýkrát vysvetľoval, v čom sa vo svojej argumentácii sťažovateľ mýli,“ zmietol zo stola sťažnosť senát so sudcom spravodajcom Zdeňkom Kühnom.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie