fbpx

Letenky tento rok ešte zdražejú, varuje asociácia. Náklady dopravcom stále rastú

Reklama
Ilustračné foto. FOTO TASR - Martin Baumann

Medzinárodná asociácia leteckých dopravcov IATA varuje, že cena leteniek sa ešte počas tohto roka zvýši. Aerolinky totiž bojujú so zvýšenými nákladmi, ktoré budú musieť preniesť na svojich koncových zákazníkov. Zlacnenie sa nedá očakávať ani v prípade leteckého paliva, ktoré štandardne stojí zhruba za tretinou všetkých nákladov aeroliniek.

Leteckí dopravcovia sa musia vyrovnať aj s tlakom na dekarbonizáciu celého odvetvia. Bojujú medzi sebou o relatívne malé množstvo leteckého paliva (SAF), ktoré je aktuálne na trhu k dispozícii. Napriek tomu ale svojim zákazníkom sľubujú, že urobia všetko pre to, aby sa cena leteniek zvýšila čo možno najmenej dramaticky.

„Letecké spoločnosti budú aj naďalej robiť všetko, čo je v ich silách, aby udržali náklady čo najviac pod kontrolou v prospech spotrebiteľov. Je ale nerealistické očakávať, že sa aerolinkám podarí absorbovať všetky náklady. Nie je to niečo, čo by sme robili radi, ale je to niečo, čo robiť musíme,“ uviedol generálny riaditeľ Medzinárodného asociácie leteckých dopravcov Willie Walsh.

Na celé odvetvie podľa odborníkov doliehajú aj problémy vo výrobe. Dopravcovia teraz kvôli trvajúcim nedostatkom udržujú v prevádzke často už staršie lietadlá, ktoré oproti novším modelom spotrebúvajú viac paliva. Najmä Boeing má už niekoľko mesiacov výrobné problémy, ktoré prirábajú vrásky na čele hlavne americkým aerolinkám, medzi ktoré sa radí napríklad United Airlines.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie