fbpx

Káčer Donald oslavuje 90 rokov na filmovom plátne

Reklama
Rozprávková postavička a herec Clarence Nash (Zdroj: Cartoon research)

Hoci sa knižne predstavil už v roku 1931, na svoju premiéru na filmovom plátne si musel ešte tri roky počkať, ale od júna 1934 už desiatky rokov zabáva celé generácie.

Komická postavička káčera Donalda (Donald Duck) s modrými očami a žltými nohami oblečená v námorníckej košeli so štyrmi gombíkmi sa stala popri myšiakovi Mickeym jednou z najobľúbenejších postáv v tvorbe Walta Disneyho. Prvá postavička svetoznámeho animátora – myšiak Mickey bola filmovou hviezdou od roku 1928.

V nedeľu 9. júna uplynie 90 rokov odvtedy, keď sa postava káčera Donalda objavila prvýkrát na filmovom plátne v animovanej rozprávke Malá múdra sliepka (The Wise Little Hen).

Hneď prvý príbeh káčera Donalda od Walta Disneyho si získal srdcia divákov vďaka rozkošnej pútavosti spracovania, perfektnej animácii, úsmevu i vtipu, ale aj posolstvu. Osem minútový skeč rozpráva o múdrej sliepke, ktorá hľadá spolu so svojimi kurčiatkami niekoho, kto by jej pomohol zasadiť a pozbierať kukuricu. Lenivci – káčer Donald a prasiatko Peter – sa však neustále vyhovárali, že nemôžu pracovať, lebo ich vraj bolí brucho.

Sliepka napokon kukuricu s kurčiatkami zasadila, úrodu aj pozbierala a potom sa hostili dobrotami z kukurice. Hostina zavoňala tiež dvojici simulantov. Od sliepky aj dostali zakrytý košík, avšak nenachádzali sa v ňom kukuričné dobroty, ako očakávali, ale iba sirup na žalúdočnú nevoľnosť.

Od uvedenia filmu vystupoval a vystupuje káčer Donald v mnohých obľúbených disneyovkách. K modrookému nespratníkovi pribudla o nejaký čas partnerka Daisy a potom aj trojica nezbedných synovcov – Huey, Dewey a Louie.

Počas druhej svetovej vojny si káčer Donald zahral tiež v propagandistickom, protivojnovom filme Der Fuehrer’s Face. Nešťastný káčer Donald sa v ňom nachádza v totalitnom režime, pracuje do úmoru v továrni na patróny a gniavi ho nacistická ideológia. Je to však len zlý sen, z ktorého sa káčer prebudí so soškou Sochy slobody na okne a vzápätí ju objíme. Film získal v roku 1943 Oscara ako najlepší krátkometrážny film.

Káčer Donald preslávil aj amerického herca a dabéra Clarencea Nasha (1904 – 1985), ktorý mu polstoročie prepožičiaval svoj hlas. Prvýkrát sa tak stalo pred 90 rokmi práve v Malej múdrej sliepke, pričom nasledovalo ďalších viac ako 120 animovaných filmov. Posledný raz prehovoril káčer Donald Nashovým slávnym hlasom v roku 1983 v krátkometrážnej animácii Mickeyho vianočná koleda.

Myšiak Mickey, káčer Donald a ďalšie známe postavičky z tvorivej dielne Walta Disneyho sa ocitli v roku 2004 aj na listových zásielkach v USA. Americká pošta vydala prvýkrát sériu známok s podobizňami obľúbených kamarátov z animovaného sveta. A samotný káčer Donald má od augusta 2004 svoju hviezdu na hollywoodskom chodníku slávy.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie