fbpx

Takto vyzerali voľby do EP: Biely prášok predĺžil moratórium do nedeľnej noci, dnes sa dozvieme výsledky

Reklama
Na Slovensku sa v sobotu začali v poradí piate voľby do Európskeho parlamentu. Občania budú voliť 15 europoslancov z 22 politických strán a jednej koalície. Na snímke volebná schránka vo volebnej miestnosti vo voľbách do Európskeho parlamentu v sobotu 8. júna 2024 v Rajci, okres Žilina. Zdroj: FOTO TASR/Daniel Stehlík

Slováci si v sobotu 8. júna plnili svoju povinnosť, pri ktorej odvolili nových poslancov do Európskeho parlamentu. Volebné miestnosti boli otvorené od 7.00 h do 22.00 h. Moratórium sa však nakoniec predĺžilo kvôli jednej volebnej miestnosti, ktorá bola otvorená až do nedele 01.00 h.

Občania mohli krúžkovať najviac jednu stranu a dvoch kandidátov. Zo Slovenska bude zvolených 15 europoslancov na dobu piatich rokov.

Moratórium sa skončilo, zatvorili sa všetky volebné miestnosti

AKTUALIZÁCIA o 01:20: Volebné moratórium v rámci volieb do Európskeho parlamentu sa pre územie Slovenska skončilo. Všetky volebné miestnosti na Slovensku sa zatvorili. TASR o tom informovali z Ministerstva vnútra SR.

Zverejňované tak už môžu byť prieskumy verejnej mienky, vrátane exit pollov. Definitívne výsledky sa oznámia v nedeľu po 23.00 h, keď sa ukončí hlasovanie vo všetkých krajinách Európskej únie. Štatistický úrad SR do tohto času nebude predbežné výsledky zverejňovať.

Moratórium sa do 1.00 h predĺžilo pre incident v Palárikove (okres Nové Zámky). Pre nález bieleho prášku tam na čas uzavreli tri volebné miestnosti, v jednej z nich sa hlasovanie prerušilo na tri hodiny.

Komisie začínajú sčítavať hlasy, väčšina miestností sa zatvorila

AKTUALIZÁCIA o 22:35: Väčšina volebných miestností na Slovensku sa zatvorila. Komisie v nich začínajú sčítavať hlasy. V troch volebných okrskoch v Palárikove (okres Nové Zámky) sa hlasovanie predlžuje, do nedele (9. 6.) 1.00 h platí stále volebné moratórium. Definitívne výsledky eurovolieb sa zverejnia v nedeľu po 23.00 h.

„Môžeme konštatovať, že pokiaľ sa neudialo v niektorom okrsku niečo v úplne posledných minútach, tak v túto chvíľu sú uzavreté takmer všetky volebné okrsky,“ informoval predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Burda na sobotňajšej tlačovej konferencii.

Dlhšie sa hlasuje v troch volebných okrskoch v Palárikove, ktoré dopoludnia na čas uzatvorili pre nález bieleho prášku. Jednu z nich zavreli na tri hodiny, hlasovanie sa v nej predĺžilo do nedele 1.00 h. Analýza ukázala, že neznámy biely prášok nie je životu nebezpečný, ale išlo o škrob.

Priebeh volieb do Európskeho parlamentu bol podľa Burdu v súhrne pokojný. „Ani infolinka odboru volieb, referenda a politických strán sa nezaoberala nejakými mimoriadnymi udalosťami,“ doplnila riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán ministerstva vnútra Eva Chmelová.

Polícia okrem incidentu v Palárikove riešila aj niekoľko ďalších incidentov, okrem iného podozrenie, že podpredseda okrskovej komisie v Spišskej Teplici (okres Poprad) bol pod vplyvom alkoholu. „Hliadka prišla a následne bol podpredseda vykázaný von,“ povedal prezident Policajného zboru Ľubomír Solák. Policajti sa podľa jeho slov zaoberajú aj incidentom v jednej z volebných miestností v Košiciach, kde mal jeden z členov komisie počmárať časť čistých hlasovacích lístkov a položiť ich do tašky. Zároveň poďakoval všetkým policajtom, hasičom aj vojakom, ktorí participovali na zabezpečovaní priebehu volieb.

Definitívne výsledky eurovolieb vrátane informácií o účasti budú zverejnené v nedeľu po 23.00 h po ukončení hlasovania vo všetkých krajinách Európskej únie. Zverejnia ich na stránke www.volbysr.sk. Výsledky zároveň oficiálne potvrdí komisia na tlačovej konferencii. Predbežné výsledky do tohto času nebude Štatistický úrad SR zverejňovať.

AKTUALIZÁCIA o 18:22: Brusel počas volebnej noci očakáva viac ako 1000 novinárov z vyše 90 krajín sveta. Približne 600 z nich je podľa informácií EP špeciálne akreditovaných práve na toto podujatie a zvyšných zhruba 400 patrí medzi stálych spravodajcov médií z Bruselu. V hlavnej rokovacej sále bolo vytvorených vyše 65 pozícií pre televízne štáby a 700 pracovných miest. Za posledný rok sa v médiách objavilo viac ako 55.000 článkov o eurovoľbách, čo znamená šesťpercentné vyššie mediálne pokrytie v porovnaní s poslednými eurovoľbami v roku 2019.

Volebná noc bude podľa EP vyvrcholením niekoľkých mesiacov celoeurópskej kampane na podporu hlasovania. Do tej sa zapojilo najmenej 60.000 dobrovoľníkov, čo je dvojnásobok oproti roku 2019, ale aj viac ako 500 celoeurópskych organizácií a 30 spoločností na celom svete. Význam hlasovania v eurovoľbách zdôrazňovali aj mnohí speváci, módni návrhári či športovci.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie