fbpx

Medzi Izraelom a Hamasom sa diskutuje o prímerí. Má trvať dva mesiace

Archívna snímka muža s transparentom s výzvou na prepustenie rukojemníkov unesených militantmi Hamasu pri útokoch v Izraeli zo 7. októbra počas demonštrácie vyzývajúcej na ich prepustenie v Tel Avive 20. januára 2024. Zdroj: TASR/AP

Vyjednávači sa blížia k dohode, ktorá by viedla k dvojmesačnému prerušeniu vojny v Pásme Gazy výmenou za prepustenie viac ako 100 rukojemníkov. S informáciou prišiel denník The New York Times. Dohoda by mohla byť finalizovaná v najbližších dvoch týždňoch.

Tím vyjednávačov vedených Američanmi vytvoril písaný návrh dohody na základe návrhov Izraela a palestínskeho radikálneho hnutia Hamas z posledných desiatich dní. Napriek tomu, že na niektorých dôležitých bodoch sa zatiaľ nezhodli, vyjadrujú vyjednávači opatrný optimizmus, že finálna dohoda je na dosah.

Americký prezident Joe Biden v piatok telefonicky hovoril s lídrami Egypta a Kataru, ktorí sa na vyjednávaniach taktiež podieľajú. Šéfa americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Williama Burnsa zase vysiela na rokovania v Paríži so zástupcami Izraela, Egypta a Kataru. Ak sa na ňom podarí dosiahnuť dostatočný pokrok, mal by na Blízky východ znovu vyraziť Bidenov blízkovýchodný poradca Brett McGurk, aby pomohol nájsť finálne znenie dohody.

Vyjednávači sa podľa serveru denníka The New York Times blížia k dohode, ktorá by viedla k dvojmesačnému prerušeniu vojny v Pásme Gazy výmenou za prepustenie viac ako 100 rukojemníkov, ktorých stále zadržiavajú palestínski radikáli. Dohoda, ktorá by výrazne zmenila situáciu v celej oblasti. Finalizovaná by mohla byť v najbližších dvoch týždňoch.

Izrael by v oboch fázach výmenou prepúšťal Palestínčanov zo svojich väzení. Koľko by ich za každého prepusteného rukojemníka bolo, sa ešte musia dojednať, ale vyjednávači to považujú za riešiteľnú záležitosť. Dohoda by tiež umožnila prísun väčšieho množstva humanitárnej pomoci do Gazy a priestor pre ďalšiu diplomaciu, ktorá by mohla viesť aj k širšiemu riešeniu konfliktu a upokojeniu situácie v celom regióne.

Rukojemníci Hamas a ďalšie radikálne skupiny zadržiavajú od teroristického útoku na Izrael zo 7. októbra. Pri ňom útočníci zabili vyše 1100 ľudí a ďalších zhruba 250 uniesli. Vo svojej moci ich naďalej majú vyše 130, prepustenie časti rukojemníkov sa podarilo dosiahnuť pri týždennom prímerí v novembri.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie