fbpx

Mesto zakázalo hazard. Poslanci kritizovali sporné zvýhodnenie jedného kasína

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: FREEPIK

Banskobystrickí poslanci po takmer troch hodinách diskusie schválili pred pár dňami zákaz hazardu na území krajského mesta s účinnosťou od 10. mája. Urobili tak napriek tomu, že po uplynutí licencií herní v roku 2024 ostane v meste v prevádzke jediné kasíno s povolením platným až do konca roka 2028. Na zhruba štyri roky teda získa monopolné postavenie, informuje o tom portál aktuality.sk.

Slováci stávkujú radi a hazardné hry si veľmi obľúbili, avšak mestá s tým nesúhlasia. Najnovšie sa teraz najčastejšie stretávame so zákazmi prevádzkovania herní a kasín. K tomu pristúpilo aj mesto Banská Bystrica. Konkurencia hovorí o monopole pre jediné kasíno. Primátor Ján Nosko aj zástupcovia firmy účelovosť či korupčné správanie odmietli.

Primátor Banskej Bystrice Ján Nosko (nezávislý, s podporou viacerých strán) hovorí o „dobrom výsledku po búrlivej diskusii“. „Poslanci si osvojili návrh a hazard na území mesta bude zrušený,“ povedal po hlasovaní.

Nové všeobecne záväzné nariadenie počíta s prechodným obdobím pre tých, ktorí licenciu získali pred nadobudnutím platnosti nových pravidiel, no zabráni vzniku ďalších herní a kasín. Viaceré firmy mestu za posledné mesiace poslali žiadosti o stanovisko k potenciálnym prevádzkam v odľahlejších častiach mesta. Dosiaľ totiž v Banskej Bystrici platilo, že herne nemohli vznikať vo vzdialenosti menšej ako päťsto metrov od škôl, sociálnych zariadení a podobne.

„Žiadostí nám prišlo štrnásť, štyri herne si už aj našli miesta prevádzok, ale to číslo nemuselo byť konečné. Priestorové prelomenie 500-metrovej hranice mohlo nastať v ktorejkoľvek mestskej časti. Neprijatím tohto VZN-ka by sme sa vrátili o päť rokov späť a opäť by sa nám množili herne,“ komentoval primátor.

Zatiaľ čo v roku 2019 bolo na území mesta 25 herní a kasín, v roku 2024 je to desať herní a jedno kasíno. Vlani bol príjem z hazardu do mestskej kasy takmer 216-tisíc eur, pri prevádzke jediného kasína by to bolo približne 50-tisíc eur ročne.

Asociácia zábavy a hier, ktorá združuje viacerých hráčov z oblasti hazardného biznisu, naopak reaguje nespokojnosťou, spolu s jej členmi zvážia podanie na Protimonopolný úrad.

„Banská Bystrica v žiadnom prípade neruší hazard v meste, iba ho skoncentrovala pod jednu strechu takmer do centra mesta. Prevádzka nemá limitovaný počet automatov, kým v herni môžete umiestniť najviac štyridsať strojov, kasíno tento strop nemá,“ okomentovala Dominika Hlobenová, hovorkyňa asociácie.

Stav, ktorý nastane, keď tento rok uplynie platnosť licencií všetkých herní okrem kasína spoločnosti Casino Respect v nákupnom centre v širšom centre Banskej Bystrice, nazvala „snom každého podnikateľa v hazarde“. Firma podľa nej „pohltí na štyri roky celý trh“.

Prípad Banskej Bystrice vníma ako precedens. Hoci napríklad v Nitre po zavedení zákazu dodnes pôsobí stále jedno kasíno, keďže mu platnosť licencie uplynie až v máji, podľa Hlobenovej je to úplne iná situácia ako v Banskej Bystrici. Tam totiž mesto nevydalo kladné stanovisko k novej licencii jednému podniku, kým iným ju zamietlo.

Stanovisko mesta

Predovšetkým okolo kontroverzného stanoviska mesta ku kasínu z roku 2023, že prevádzka nie je v rozpore s verejným záujmom, ktoré firma použila pri získaní novej licencie do roku 2028, sa točila diskusia poslancov.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie