fbpx

Na synagógu vo Varšave ktosi hodil zápalnú fľašu. Tento čin odsúdil Duda aj ambasáda USA

Reklama
Synagóga Nozyk vo Varšave (Poľsko) po tom, ako niekto hodil na budovu zápalnú fľašu. Zdroj: X/Salon24

Polícia vo Varšave dostala v stredu oznámenie o pokuse podpáliť synagógu v centre mesta. Podľa hlavného poľského rabína Michaela Schudricha sa niekto pokúsil podpáliť budovu zápalnou fľašou. Incident odsúdil poľský prezident Andrzej Duda.

„Rabín Schudrich povedal, že niekto sa pokúsil podpáliť synagógu v Nosziku zápalnou fľašou. Vďaka Bohu, že sa nikomu nič nestalo,“ uviedol poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski na sociálnej sieti X.

Varšavské policajné riaditeľstvo uviedlo, že v stredu ráno dostalo hlásenie o pokuse podpáliť svätyňu a prípad vyšetruje. Schudrich oznámil, že v stredu o 17.00 h sa pred synagógou uskutoční stretnutie, na ktorom budú poskytnuté ďalšie informácie o incidente.

Poľský prezident Duda incident odsúdil. „V Poľsku nie je miesto pre antisemitizmus! V Poľsku nie je miesto pre nenávisť!“ povedal.

Na incident reagovalo aj veľvyslanectvo USA v Poľsku. „Misia USA dôrazne odsudzuje útok na varšavskú synagógu. Sme solidárni s členmi synagógy a celou židovskou komunitou v Poľsku. Podporujeme všetkých, ktorí sa snažia bojovať proti antisemitizmu,“ uviedla na sieti X.

„Zaujímalo by ma, kto sa snaží pokaziť naše výročie vstupu do Európskej únie. Možno tí istí ľudia, ktorí počmárali Dávidove hviezdy na stene v Paríži?“ napísal aj šéf poľskej diplomacie Sikorski.

Narážal na prípad z konca októbra, keď sa krátko po vypuknutí konfliktu medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas na desiatkach budov v Paríži objavili kresby Dávidových hviezd, jedného z najznámejších symbolov judaizmu. V súvislosti s týmto činom bol zatknutý moldavský pár. Francúzske médiá neskôr informovali, že incident bol súčasťou operácie, ktorú uskutočnila ruská tajná služba FSB.

Synagóga Nożyk je jedinou židovskou svätyňou vo Varšave, ktorá prežila druhú svetovú vojnu. Bola postavená v roku 1902 a financoval ju galantér Zalman Nożyk a jeho manželka Rywka, po ktorej synagóga dostala meno.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie