fbpx

Mexiko: Pre popol zo sopky Popocatépetl uzavreli školy v okolí

Reklama
KK24 archív Mexiko - Na archívnej snímke z 19. júna 2019 oblak popola a pary stúpa z krátera mexickej sopky Popocatépetl. Vzh¾adom na zintenzívnenú aktivitu sopky Popocatépetl vyhlásili mexické úrady v nede¾u 21. mája 2023 zvýšený stupeò varovania. FOTO TASR/AP FILE - A plume of ash and steam rises from the Popocatepetl volcano, as seen from Mexico City, Wednesday, June 19, 2019. Popocatepetl rumbled to life again this third week of May 2023, spewing out towering clouds of ash that forced 11 villages to cancel school sessions. (AP Photo/Marco Ugarte, File)

Zdroj foto: TASR

Vzhľadom na zvýšenú aktivitu sopky Popocatépetl uzavreli mexické úrady mnoho škôl v jej okolí. Viac ako milión žiakov sa preto v pondelok učilo online, oznámil guvernér štátu Puebla Sergio Salomón Céspedes. 

Činnosť sopky ležiacej 85 kilometrov juhovýchodne od hlavného mesta Mexiko sa v poslednom týždni zintenzívnila, keď opakovane vypúšťala popol, pary a plyn. Zatiaľ nebola nariadená evakuácia, úrady i armáda sa však na takúto možnosť pripravujú.

V pondelok sa oblak popola tiahol stovky kilometrov na východ, až nad Mexický záliv, uviedol Národný úrad USA pre oceánu a atmosféru (NOAA).

Cez víkend v dôsledku padajúceho popola dočasne uzavreli dve letiská v mexickej metropole. Civilná ochrana v nedeľu zvýšila stupeň varovania, zdôraznila však, že sopka momentálne neohrozuje obyvateľstvo a súčasná aktivita nie je ani najvyššou v tomto storočí.

iac ako 5400 metrov vysoký Popocatépetl patrí k najaktívnejším vulkánom Mexika. V oblasti do 100 kilometrov od sopky žije približne 25 miliónov ľudí, väčšina z nich v metropolitnej oblasti mesta Mexiko.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie