fbpx

Michel vyzýva na „stabilnú a konštruktívnu“ spoluprácu s Čínou

Reklama
Na snímke predseda Európskej rady Charles Michel poèas tlaèovej konferencie na Úrade vlády SR 8. januára 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Zdroj foto: TASR

Je v záujme Európskej únie (EÚ) zachovať „stabilnú a konštruktívnu“ spoluprácu s Čínou. Vyhlásil to v piatok predseda Európskej rady Charles Michel na stretnutí lídrov skupiny G7 v japonskej Hirošime. Jednou z tém ich rokovaní je tiež „ekonomický nátlak“ Číny.

Očakáva sa, že lídri G7 na summite v Hirošime vydajú vyhlásenie s časťou venovanou Číne a poukážu v nej na problémy, ktoré zahŕňajú „ekonomický nátlak a iné správanie“, uviedol predstaviteľ USA.

Lídri G7 sa zameriavajú na to, ako varovať druhú najväčšiu svetovú ekonomiku pred tým, čo považujú za hrozbu pre globálne dodávateľské reťazce a ekonomickú bezpečnosť bez toho, aby si znepriatelili mocného a dôležitého obchodného partnera.

EÚ chce „odstrániť riziko nadmernej závislosti od dodávok z Číny, aby sa dosiahla diverzifikácia a odstránili nekalé praktiky“, povedal Michel na brífingu v Hirošime.

„Stabilné a konštruktívne vzťahy s Čínou sú v našom spoločnom záujme,“ pripomenul. „Vzhľadom na svoju úlohu v medzinárodnom spoločenstve a veľkosť svojej ekonomiky má Čína osobitnú zodpovednosť vo svete a musí sa riadiť medzinárodnými pravidlami,“ vyhlásil.

Čína je tradične aj jedným z hlavných obchodných partnerov Ruska vďaka energii. A Rusko zvýšilo svoju závislosť od Číny, pokiaľ ide o príjmy z exportu po tom, ako západní obchodníci prerušili svoje vzťahy s Ruskom po jeho invázii na Ukrajinu. Michel vyzval Čínu, aby využila svoj vplyv na Moskvu na ukončenie vojny na Ukrajine.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie