fbpx

Minister Peter Dovhun prijal na pôde MH SR talianskeho ministra pre podniky a Made in Italy Adolfa Ursa

Reklama
Zdroj foto: mhsr

Na pôde Ministerstva hospodárstva (MH) SR sa v piatok 19. mája uskutočnilo bilaterálne rokovanie medzi ministrom hospodárstva SR Petrom Dovhunom a talianskym ministrom pre podniky a značku Made in Italy Adolfom Ursom. Stretnutie prinieslo diskusiu o viacerých dôležitých témach, medzi nimi rezonovala najmä spolupráca medzi Slovenskou republikou a Talianskom v oblasti dodávok plynu. Podstatnými boli aj otázky spolupráce v oblasti investícií, pri obnove Ukrajiny či kandidatúra mesta Rím na usporiadanie svetovej výstavy EXPO 2030. Rokovania sa zúčastnili i štátni tajomníci MH SR Peter Švec a Peter Gerhart.

Na úvod rokovania minister hospodárstva Peter Dovhun ocenil skúsenosti a nasadenie Adolfa Ursa na poste talianskeho ministra pre podniky a značku Made in Italy, ktorú minister Urso začlenil do portfólia svojho rezortu. Minister Dovhun taktiež vyzdvihol kladný postoj svojho talianskeho rezortného kolegu k Slovensku: „Verím, že môžeme nadviazať nielen na Vaše väzby na Slovensko, oceňujem i Vaše dlhoročné profesionálne skúsenosti.“

Hlavnou témou diskusie bola najmä úzka spolupráca medzi Slovenskom a Talianskom pri dodávkach a diverzifikácii plynu v snahe zvyšovať energetickú bezpečnosť krajín Európskej únie (EÚ), pričom Taliansko aktuálne pre Slovenskú republiku predstavuje dôležitého partnera v oblasti zabezpečenia potrebnej prepravnej kapacity plynu. Dodávky LNG plynu, ktoré zabezpečila štátna spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP), a. s., umožňujú nevyhnutnú diverzifikáciu tejto komodity.

Obaja ministri taktiež zhodne odsúdili agresiu Ruska a prejavili záujem podieľať sa na pomoci pri obnove Ukrajiny v dôsledku vojnového konfliktu prebiehajúceho na jej území od roku 2022.

Taliansko patrí medzi najvýznamnejších slovenských obchodných partnerov a jedného z najvýznamnejších zahraničných investorov na Slovensku. Ministri sa na stretnutí preto zaoberali i aktuálnym zasadnutím Rady pre konkurencieschopnosť v Bruseli, ktoré sa venuje návrhu nariadenia o ekodizajne. Ďalej súčasťou diskusie boli otázky spojené s posilnením bilaterálnej spolupráce v oblasti investícií a prehlbovania vzájomnej obchodnej spolupráce, či príprava svetovej výstave EXPO 2030, kedy sa o jej usporiadanie uchádza i talianske mesto Rím.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie