fbpx

Ministri obrany severoeurópskych krajín hovorili o posilnení bezpečnosti

Reklama
WA 41 Legionowo - Ministri a predstavitelia obrany z 12 severoeurópskych krajín pózujú poèas schôdzky tzv. Severnej skupiny vo vojenskom zariadení v meste Legionowo neïaleko Varšavy v pondelok 22. mája 2023. Ministri obrany severoeurópskych krajín diskutovali o posilnení odstrašujúcich prvkov a obrany na východnom krídle Severoatlantickej aliancie. Hovorili aj o posilnení ukrajinskej obrany. Èlenmi tzv. Severnej skupiny sú Holandsko, Nemecko, Dánsko, Fínsko, Island, Nórsko, Švédsko, Po¾sko, Estónsko, Lotyšsko, Litva a Spojené krá¾ovstvo, ktoré v roku 2010 iniciovalo vznik zoskupenia. FOTO TASR/AP Defense ministers and senior defense officials from 12 northern European countries posing for a photo in front of their national flags in Legionowo, Poland, on Monday, 22 May 2023 ahead of talks on ways to step up deterrence and security on NATO's eastern flank and to strengthe Ukraine's defenses, ahead of NATO's summer summit. (AP Photo/Czarek Sokolowski)
Zdroj foto: TASR

Ministri a predstavitelia obrany z 12 severoeurópskych krajín v pondelok v Poľsku diskutovali o posilnení odstrašujúcich prvkov a obrany na východnom krídle Severoatlantickej aliancie. Hovorili aj o posilnení ukrajinskej obrany.

Schôdzka tzv. Severnej skupiny sa uskutočnila vo vojenskom zariadení v meste Legionowo neďaleko Varšavy. Neformálna skupina združuje severoeurópske krajiny NATO a EÚ, s cieľom rozvíjať obrannú spoluprácu v regióne.

Poľský minister obrany Mariusz Blaszczak po stretnutí povedal, že „veľmi dobré“ rokovania boli zamerané na posilnenie bezpečnosti 12 severoeurópskych krajín. Zvýraznil dobrú spoluprácu s Britániou a Švédskom, ktoré majú podľa neho podobné názory na hrozby prichádzajúce z Ruska.

Hľadáme spoločné riešenia na zaistenie bezpečnosti,“ povedal šéf poľského rezortu obrany. Dodal, že snaha Poľska získať lietadlá včasnej výstrahy od Švédska pokročila.

Prítomní ministri a predstavitelia obrany na schôdzke diskutovali aj o prípravách na júlový summit NATO v litovskom Vilniuse a o návrhoch Poľska na toto zasadnutie, priblížil Blaszczak.

Členmi tzv. Severnej skupiny sú Holandsko, Nemecko, Dánsko, Fínsko, Island, Nórsko, Švédsko, Poľsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva a Spojené kráľovstvo, ktoré v roku 2010 iniciovalo vznik zoskupenia.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie