fbpx

Moskva tvrdí, že Ukrajina použila britské rakety voči civilným cieľom

Reklama

Zdroj foto: mil.ru

Ruské ministerstvo obrany v sobotu obvinilo Ukrajinu, že použila britské rakety Storm Shadow na útoky voči civilným cieľom v ukrajinskom meste Luhansk, ktoré je pod kontrolou ruských okupačných jednotiek. Ruské tvrdenie sa nedalo nezávisle overiť.

Podľa rezortu obrany v Moskve ukrajinské ozbrojené sily v piatok večer zaútočili týmito strelami v Luhansku na dva civilné objekty. „Pri tomto útoku boli použité strely vzduch-zem typu Storm Shadow, ktoré kyjevskému režimu dodala Veľká Británia, a to napriek deklaráciám Londýna, že tieto zbrane nebudú nasadzované voči civilným cieľom,“ uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva.

Podľa jeho neoverených tvrdení boli pri piatkovom útoku na ciele v Luhansku poškodené okolité obytné budovy a utrpelo pri ňom zranenia viacero civilistov vrátane šiestich detí.

Podľa ruského rezortu obrany sa protivzdušnej obrane podarilo zostreliť taktický bombardér Suchoj Su-24, ktorý strely Storm Shadow niesol, ako aj ďalšie lietadlo typu MiG-29.

Británia vo štvrtok potvrdila, že Kyjevu dodá tieto zo vzduchu odpaľované zbrane, ktoré môžu zasiahnuť ciele hlboko za frontovou líniou. Spojené kráľovstvo sa tak stalo vôbec prvou krajinou, ktorá poskytne Ukrajine výzbroj dlhšieho doletu.

Kremeľský režim to označil za „extrémne nepriateľský“ krok. Strely typu vzduch-zem Storm Shadow majú dolet približne 250 kilometrov, čo umožní Ukrajine pred jarnou protiofenzívou ničiť ciele hlboko za frontovými líniami a narúšať tak ruské zásobovacie trasy. Britský premiér Rishi Sunak prisľúbil tieto strely Kyjevu už počas februárovej návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Británii.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie