fbpx

Na poľsko-bieloruských hraniciach uviazli migranti s deťmi

Reklama
Zdroj: TASR/Vladimír Miček
Zdroj foto: TASR

Skupina približne 30 uchádzačov o azyl, vrátane malých detí, uviazla na poľsko-bieloruských hraniciach. Tvrdia to poľskí ľudskoprávni aktivisti.

Hoci sa migranti nachádzajú za poľským pohraničným plotom, podľa aktivistov z hnutia Grupa Granica (GG) sú na poľskom území a Bielorusko im nedovolilo vrátiť sa späť. „V Bielorusku nie sú v bezpečí,“ povedala v nedeľu pre AP aktivistka Marta Staniszewská. Migranti tvrdia, že viacerí z nich sú chorí, jedno dievča bolí zub a deti poštípali komáre, dodala. Podľa aktivistov sú migranti na hraniciach zablokovaní bez vody už niekoľko dní, informuje televízia TVN24.

Zástupca úradu poľského ombudsmana Maciej Grzeskowiak v nedeľu oblasť navštívil a osobne sa rozprával s migrantmi. Neskôr prítomným novinárom povedal, že o tom, či ich vpustiť do krajiny, musí rozhodnúť poľská pohraničná stráž.

„Ak sú tieto osoby skutočne v jurisdikcii (poľskej) pohraničnej stráže a chcú požiadať o medzinárodnú ochranu, potom… by takéto žiadosti mali byť prijaté,“ povedal Grzeskowiak.

Poľsko postavilo minulý rok 5,5 metra vysoký plot na niektorých úsekoch hranice s Bieloruskom, ktoré je blízkym spojencom Moskvy. Súviselo to s migračnou krízou v roku 2021, keď sa do Poľska snažili cez Bielorusko dostať tisíce ľudí. Varšava obvinila Minsk a ruské úrady z organizovania prechodov migrantov s cieľom destabilizovať Poľsko aj zvyšok Európskej únie.

Napriek oploteniu sa podľa poľskej pohraničnej stráže každý deň pokúša nelegálne prekročiť hranicu zo susedného Bieloruska približne 150 migrantov rôznej štátnej príslušnosti, často s vízami vydanými Ruskom.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie